Cytologia z ucha – podstawy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Cytologia z ucha – podstawy

Zapalenie zewnętrznych przewodów słuchowych to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji dermatologicznych w zakładach leczniczych dla zwierząt (2, 4, 7). Sukces terapeutyczny u psów z otitis externa gwarantuje ustalenie jego przyczyny pierwotnej, którą najczęściej jest choroba alergiczna (atopowe zapalenie skóry, alergia pokarmowa) lub endokrynologiczna (niedoczynność tarczycy) oraz rozpoznanie i zwalczenie wtórnych powikłań (1, 2, 5, 7). W tym drugim przypadku kluczową rolę odgrywa badanie cytologiczne wymazów pobranych z wnętrza ucha. Pozwala ono bowiem na identyfikację i określenie liczebności mikroorganizmów zasiedlających przewód słuchowy oraz stwierdzenie obecności komórek zapalnych, a tym samym ustalenie, czy ma się do czynienia z przerostem mikroflory, czy zakażeniem. To z kolei umożliwia opracowanie celowanego i indywidualnego dla każdego pacjenta planu leczenia. Badanie to wykonywane podczas wizyt kontrolnych wykorzystuje się również do monitorowania skuteczności i postępów zaordynowanej terapii (1, 2, 5).

Badanie cytologiczne jest prostą, szybką i tanią metodą diagnostyczną, niewymagającą dużego nakładu pracy, ale znajomości podstawowych obrazów mikroskopowych bakterii i drożdżaków bytujących w przewodzie słuchowym, a także komórek zapalnych, komórek różnych warstw naskórka, wydzieliny gruczołów woszczynowych i biofilmu (1, 2, 4, 5, 7).

W niniejszym artykule opisano technikę pobrania materiału do badania oraz sposób wykonania barwienia i oceny mikroskopowej uzyskanych preparatów. Przedstawiono również interpretację najczęściej spotykanych obrazów mikroskopowych w chorobach uszu u psów.

Pobieranie materiału

Materiał do badania cytologicznego zawsze należy pobierać z obydwu przewodów słuchowych, nawet jeżeli właściciel [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy