Skuteczność immunoterapii alergenowej u psów i kotów – czego oczekiwać podczas odczulania? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skuteczność immunoterapii alergenowej u psów i kotów – czego oczekiwać podczas odczulania?

Regulacja mechanizmów immunologicznych w trakcie ASIT

ASIT jest jedynym rodzajem leczenia przyczynowego AZS, z udowodnionym wpływem na układ immunologiczny, pozwalającym na większą tolerancję alergenów środowiskowych przez zwierzę. Najbardziej prawdopodobnym wpływem ASIT na mechanizmy immunologiczne jest podwyższenie poziomu komórek T regulatorowych, w konsekwencji czego wzrasta poziom interleukiny 10 i spada poziom przeciwciał alergeno-swoistych IgE, a wzrosta IgG1 i IgG4. Podczas ASIT u ludzi dochodzi także do spadku ilości komórek zapalnych (mastocytów, bazofilów i eozynofilów) i spada poziom Il-4 we krwi. Opisane mechanizmy są w części wystarczające do uzyskania efektu zmniejszenia nasilenia świądu oraz nasilenia i rozległości pojawiających się wykwitów skórnych (2, 12).

Kiedy podjąć decyzję o ASIT?

Rozpoczęcie immunoterapii swoistej jest często przełomowym i bardzo ważnym momentem w perspektywie zazwyczaj kilkunastoletniego programu postępowania ze zwierzęciem atopowym. Leczenie powinno być podjęte w 2.-4. sezonie występowania objawów klinicznych, aby nie dopuścić do niepożądanych skutków stosowania leków lub pełnego rozwoju objawów AZS, jak np. powikłania zapaleń przewodów słuchowych z ograniczeniem ich drożności czy deformacji okolic dalszych kończyn w przypadkach przewlekłego pododermatitis.

Błędem jest zbyt długie zwlekanie z wdrożeniem ASIT, gdyż w niektórych przypadkach może dochodzić do rozwoju jatrogennego zespołu Cushinga lub zniechęcenia właścicieli zwierząt podyktowanego ciągłym podawaniem leków. Irytujące są także krótkotrwałe remisje po odstawieniu leków, co wiąże się z utratą zaufania do lekarza, który „nie potrafi wyleczyć zwierzęcia i wraca do tych samych leków”.

Jednak zbyt szybka decyzja o wykonaniu testów i zastosowaniu leczenia swoistego u psów w pierwszym sezonie występowania objawów alergii wiąże się zwykle z niedoszacowaniem puli alergenów, jakie powinny znaleźć się w zestawie do ASIT. Nasilenie świądu w kolejnych s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.