Skuteczne przygotowanie właściciela zwierzęcia do wyjazdu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skuteczne przygotowanie właściciela zwierzęcia do wyjazdu

Pamiętajmy również, że samo oznakowanie i wydanie paszportu nie są tożsame z rejestracją zwierzęcia w systemie bazodanowym zabezpieczającym zwierzę w sytuacji jego zaginięcia. Pomimo upływu 11 lat od wprowadzenia paszportów ten błąd jest bardzo często powielany przez polskich lekarzy weterynarii wydających paszporty. Należy zwrócić uwagę, że w Unii Europejskiej nie istnieje centralny system rejestrujący paszporty dla zwierząt w związku z powyższym paszport wydany w Polsce jest dokumentem martwym działającym wyłącznie w chwili jego okazania i służącym wyłącznie weryfikacji określonych danych znajdujących się w paszporcie w połączeniu ze zwierzęciem.

Oznakowanie zwierzęcia mikroczipem i wydanie paszportu nie jest gwarancją jego rejestracji w bazie danych zajmującej się poszukiwaniem zwierząt zaginionych. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna prowadzi wyłącznie rejestr wydanych paszportów, który nie jest połączony z żadnym europejskim systemem identyfikacyjnym, w związku z czym uniemożliwia to skuteczne odnalezienie zagubionego poza granicami kraju zwierzęcia oznakowanego mikroczipem. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że tylko rejestracja oznakowanego zwierzęcia już na poziomie lecznicy lub polecenie takiej rejestracji właścicielowi oznakowanego zwierzęcia w jednej z 3 działających w Polsce baz danych połączonych w systemie Europetnet umożliwia skuteczną reunifikację zwierzęcia w przypadku jego zagubienia.

Coś ekstra i na czasie

Elektroniczna identyfikacja zwierząt przy użyciu czipów RFID to wciąż najsolidniejszy sposób na zabezpieczenie zwierzęcia. Istnieją w tej metodzie jednak pewne ograniczenia, które potrafią znacznie opóźnić powrót zagubionego zwierzęcia do domu, ponieważ do odczytania mikroczipa potrzebny jest specjalny czytnik, obecny jedynie w klinikach weterynaryjnych, schroniskach czy punktach kontroli granicznej. Proces ten może trwać nawet do kilku dni. Dobrym pomysłem jest więc wyposażyć zwierzę w popularną adresówkę. Problemem tej metody jest jednak ograniczona ilość miejsca przeznaczona na informacje, które często również bywają nieaktualne lub nieczytelne. Ponadto w przypadku zagranicznego wyjazdu często nie zdaje ona egzaminu z powodu bariery językowej.

Aktualnie na rynku pojawiła się nowa generacja interaktywnych przywieszek (www.petport.eu), wykorzystująca technologię NFC (Near Field Communication) oraz kod QR. Zsynchronizowane są one z internetowym profilem zwierzęcia zawierającym aktualne informacje kontaktowe, zalecenia medyczne, dietetyczne, szczepienia etc. Dzięki użyciu wspomnianych technologii dostęp do tych danych jest możliwy przy użyciu większości smartfonów, a także z poziomu zwykłego komputera i jest niemalże natychmiastowy. Dodatkowo serwis oferuje szereg funkcji ułatwiających kontakt znalazcy z właścicielem i jest dostępny w języku angielskim. Jest to idealne uzupełnienie identyfikacji przy użyciu mikroczipów, minimalizujące ryzyko trwałego zagubienia, a także przydatna rzecz w czasie wakacji, która zwiększy bezpieczeństwo zwierzęcia.

Lucjan Michalski
specjalista ds. identyfikacji
Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt

właściciela zwierzęcia do wyjazdu, właściciela zwierzęcia do wyjazdu, właściciela zwierzęcia do wyjazdu, właściciela zwierzęcia do wyjazdu właściciela zwierzęcia do wyjazdu

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.