Skręt płata wątroby u królika (Oryctolagus cuniculus) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skręt płata wątroby u królika (Oryctolagus cuniculus)

Objawy

Objawy ostrego skrętu wątroby rozwijają się przeważnie w ciągu 12-72 h (3), są jednak mało specyficzne. Króliki wykazują przede wszystkim niechęć do jedzenia i apatię, rzadziej dochodzi do zmniejszonej liczby bądź rozmiaru odchodów. Do innych pojawiających się czasem objawów można zaliczyć nieprawidłowe oddawanie moczu, siedzenie w zgarbionej lub układanie się w nietypowej dla zwierzęcia pozycji oraz chowanie się przed człowiekiem.

W badaniu klinicznym najczęstsze objawy to: bolesność przedniej części jamy brzusznej, odwodnienie oraz zgazowany przewód pokarmowy często wydający odgłos bulgotania (1, 3, 4, 7). W niektórych przypadkach po prawej stronie jamy brzusznej, przednio do prawej nerki, jest wyczuwalna wyraźna, zazwyczaj niebolesna, deformacja. Żołądek jest najczęściej wypełniony gazem i treścią pokarmową, czasem w formie twardego, zbitego konglomeratu (3, 7), co może sugerować problem z perystaltyką przewodu pokarmowego bądź zatkaniem żołądka. Temperatura ciała w zależności od zaawansowania choroby jest w normie lub może być obniżona. Oddech i tętno często są przyspieszone. Błony śluzowe przy objawach ostrych są zazwyczaj blade lub zażółcone. Z czasem podczas rozwijania się objawów dochodzi do ściemnienia błon śluzowych i wydłużenia czasu wypełniania kapilar, co pogarsza rokowanie (3).

W przypadku formy podostrej lub przewlekłej (1, 5, 7) najczęstszym objawem jest palpacyjnie wyczuwalna niebolesna masa przednio od nerki prawej. Dodatkowo mogą występować pojawiające się problemy żołądkowo-jelitowe, spadek apetytu oraz zmniejszenie rozmiaru bobków. Może pojawić się także polidypsja. Temperatura ciała, liczba oddechów oraz nawodnienie są zazwyczaj prawidłowe, a błony śluzowe – różowe.

Morfologia i biochemia krwi

Ze względu na bardzo niespecyficzne objawy, często ograniczające się tylko do apatii i bolesności jamy brzusznej, konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. Najczęściej wykonywane są badania krwi oraz rentgenowskie i ultrasono...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2645 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.