W trosce o dobro matki i szczeniąt – rodzaje znieczuleń do zabiegu cesarskiego cięcia u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

W trosce o dobro matki i szczeniąt – rodzaje znieczuleń do zabiegu cesarskiego cięcia u suk

Rodzaje znieczuleń stosowanych podczas zabiegu CC

Premedykacja

Odpowiednie przygotowanie suki ma niebagatelne znaczenie w kwestii ograniczenia konieczności stosowania środków do sedacji. Założenie dojścia dożylnego, golenie oraz mycie okolicy linii białej powinny odbywać się w sposób sprawny, zawsze w spokojnych warunkach, przy możliwie jak najmniejszym stresowaniu ciężarnej samicy. W trakcie przygotowań warto rozważyć zastosowanie tlenoterapii, o ile nie spowoduje to u suki nadmiernej ekscytacji. Stosowanie konkretnych środków sedacyjnych na tym etapie jest uzależnione od wybranego protokołu znieczulenia.

Należy unikać stosowania acepromazyny (ze względu na jej długi czas działania na matkę oraz płody i brak antagonisty) oraz diazepamu (jego działanie jest bardzo silne, brakuje również badań dotyczących szczegółowego wpływu na noworodki). Podanie substancji z grupy α2-agonistów (np. medetomidyna lub deksmedetomidyna) powinno odbywać się z ostrożnością, ponieważ mogą one powodować zwężenie naczyń krwionośnych i spowolnienie akcji serca. Dostępne dane literaturowe wskazują jednak, że zastosowanie medetomidyny (7 mg/kg m.c. i.v.) lub deksmedetomidyny (2 μg/kg m.c. i.v.) u zdrowych suk wpływa korzystnie na ich dobrostan ze względu na dobre właściwości anelgetyczne (7, 8). Żywotność u szczeniąt noworodków zostaje zachowana na wysokim poziomie.

Do pozostałych leków, które mogą być przydatne podczas premedykacji, należy metoklopramid (0,2-0,4 mg/kg m.c. i.m.) (7). Jest to środek przeciwwymiotny o działaniu prokinetycznym, który w dużym stopniu zabezpiecza przed ryzykiem regurgitacji w trakcie zabiegu operacyjnego. Dotyczy to szczególnie suk ciężarnych, u których dochodzi do stałego ucisku wywieranego na żołądek i przeponę ze strony wypełnionej płodami macicy. Pomocna w takiej sytuacji może okazać się również zmiana ustawienia stołu – przechylenie go o ok. 10-15 stopni, tak aby głowa samicy znajdowała się nieco wyżej, spowoduje przesunięcie macicy ku doł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.