Prowadzenie ciąży u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Prowadzenie ciąży u kotów

Organizacja krycia

Objawy rujowe u kotki zazwyczaj są bardzo łatwe do wychwycenia, szczególnie, jeśli przebywa w domu razem z opiekunami. Jeżeli kociarnia znajduje się w odrębnym budynku lub pomieszczeniu, wystarczy 5-10 minut codziennej obserwacji, aby wychwycić charakterystyczne zmiany w zachowaniu. Należą do nich: unoszenie tylnej części tułowia w górę, łukowate wyginanie kręgosłupa, głośna wokalizacja, tarzanie się, pobudzenie, znaczenie terenu moczem, ocieranie się o meble i nogi i często wylizywanie się pod ogonem. Kotka intensywnie domaga się też pieszczot i może mieć mniejszy apetyt.

Samicę będącą w rui przyprowadza się zazwyczaj do samca, ze względu na to, że jako zwierzęta terytorialne kocury czują się bardziej pewne siebie na swoim terenie, co zwiększa szanse na skuteczne krycie. Takie podejście stosuje się zarówno w hodowlach posiadających kotki, jak i reproduktorów i w sytuacjach, gdy samica jedzie na krycie do kocura przebywającego w innym domu.

Krycie najczęściej trwa przez dwa do trzech kolejnych dni. Samica na początku wabi kocura poprzez przybranie charakterystycznej pozy (uniesiona tylna część ciała) i wokalizację. Akt krycia przebiega szybko. Wspięcie się na samicę i złapanie zębami skóry na jej szyi zajmuje reproduktorowi od 5 do 50 sekund, ułożenie się w odpowiedniej pozycji na kotce trwa do kilku minut, wprowadzenie prącia i ejakulacja od 1 do 27 sekund, zejście z kotki około jednej sekundy. Od razu po wprowadzeniu prącia kotka wydaje z siebie bardzo głośny dźwięk spowodowany bodźcem bólowym, zrzuca z siebie samca i ucieka od niego, a następnie przez kilkanaście minut wykazuje objawy charakterystyczne dla czasu zaraz po kopulacji: tarza się, rozciąga i wylizuje okolice genitaliów. Przez kilka następnych godzin (do 5) nie pozwala na kolejne krycie (6).

Podstawowe metody rozpoznawania ciąży

Brak rui po około 3 tygodniach od poprzedniej nie wskazuje jednoznacznie na ciążę. U tego gatunku jest to jedynie informacja o tym, że d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.