Ciąża urojona – jak pomóc właścicielowi i zwierzęciu?

Ciąża urojona – jak pomóc właścicielowi i zwierzęciu?

Postępowanie

Mimo że objawy ciąży urojonej ustępują najczęściej samoistnie w ciągu kilku tygodni, dla wielu właścicieli są na tyle uciążliwe, że domagają się oni leczenia farmakologicznego. Jako, że główną przyczyną występujących objawów jest wysoki poziom prolaktyny, leczenie przyczynowe objawów ciąży urojonej polega na stosowaniu substancji o działaniu przeciwprolaktynowym. Ponieważ uwalnianie prolaktyny jest regulowane przez aktywację lub hamowanie receptorów dopaminowych, leczenie farmakologiczne ciąży urojonej polega na stosowaniu leków będących agonistami dopaminy (bromokryptyna, kabergolina). Są to alkaloidy wyizolowane ze sporyszu, przy czym kabergolina jest pochodną ergoliny, zaś bromokryptyna pół-syntetyczną ergokryptyny. Posiadają one bardzo silne działanie agonistyczne w stosunku do receptorów dopaminowych, dzięki czemu mogą hamować uwalnianie prolaktyny przez przysadkę mózgową, co hamuje występowanie objawów ciąży urojonej.

Przeciwprolaktynowe działanie tych substancji czynnych jest powszechnie znane, choćby z tego powodu, że na rynku znajdują się preparaty zawierające kabergolinę lub bromokryptynę, które skutecznie eliminują objawy ciąży urojonej u suk. Podobne działanie agonistyczne w stosunku do receptorów dopaminowych mają diterpeny znajdujące się w wyciągu z niepokalanka pospolitego (Vitex angus castus), którego stosowanie może powodować zahamowanie laktacji. W przeprowadzonych in vitro i in vivo badaniach wykazano, że niepokalanek hamuje uwalnianie prolaktyny i wiąże się z receptorami dopaminowymi (1, 6, 8), a także hamuje wydzielanie prolaktyny u szczurów (7) i ludzi. Skuteczne może być także stosowanie metergoliny, która jest antagonistą serotoniny i także ma działanie przeciwprolaktynowe (4).

W wielu naturalnych produktach przeznaczonych dla suk z objawami ciąży urojonej znajdują się także substancje, które mają wykazywać działanie objawowe, a więc działanie moczopędne i przeciwobrzękowe. Ich stosowanie ma przede wszystkim spraw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.