Rozpoznawanie i monitorowanie ciąży badaniem USG u suk i kotek. Cz. II – patologie ciąży - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozpoznawanie i monitorowanie ciąży badaniem USG u suk i kotek. Cz. II – patologie ciąży

Zaburzenia żywotności płodu

Określenie żywotności płodu znacznie ułatwia podjęcie decyzji o konieczności cesarskiego cięcia. O żywotności płodu świadczą jego ruchy oraz częstotliwość akcji serca. W przypadku braku ruchów płodu można spróbować je sprowokować poprzez energiczne potrząśnięcie głowicą powłok jamy brzusznej matki (10, 15). Zdecydowanie istotniejsza jest ocena częstotliwości skurczów serca (FHR, z ang. fetal heart rate), która powinna być w przybliżeniu dwukrotnie większa niż u matki, czyli 200-240 uderzeń na minutę (BPM, z ang. beats per minute) (19-21). Najczęściej do pomiaru FSH wykorzystuje się tryb M-mode, a przy dostępie technik dopplerowskich badanie falą pulsacyjną (ryc. 7, 8, 12-14). Tachykardia płodu może nastąpić w wyniku stresu matki w trakcie badania i uznawana jest za świadectwo żywotności płodu, natomiast bradykardia poniżej wartości 180 BPM świadczy o patologicznym niedotlenieniu płodu (ryc. 12-14). Spadek tętna do wartości 160-180 BPM wskazuje na ciężki stres płodu (ryc. 13). Rytm serca poniżej 140-160 BPM jest bezwzględnym wskazaniem do interwencji (ryc. 14). Rytm poniżej 120 BPM świadczy o poważnym niedotlenieniu płodu. W takim przypadku przy wykonywaniu cięcia cesarskiego rokowanie jest ostrożne.

Zaburzenia rozwojowe płodu

W porównaniu do medycyny człowieka zastosowanie badania USG w celu rozpoznania wad rozwojowych płodu w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt jest bardzo ograniczone nie tylko z powodu niższej klasy aparatów USG, ale przede wszystkim ze względu na dużą liczbę płodów i ich niewielkie rozmiary. Większość wad rozwojowych nie jest wykrywana podczas rutynowej diagnostyki ciąży (ryc. 15, 16).

Wady rozwojowe mogą dotyczyć całego płodu, poszczególnych jego części lub narządów. Pojawienie się ciężkich wad rozwojowych w pierwszym trymestrze ciąży prowadzi zwykle do obumarcia zarodka i resorpcji pęcherzyka ciążowego. Inne, mniej poważne zaburzenia rozwojowe, które nie doprowadzą do śmierci płodu, czasem ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.