Rozpoznanie rozszczepu kręgosłupa u berneńskiego psa pasterskiego w rezonansie magnetycznym. Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozpoznanie rozszczepu kręgosłupa u berneńskiego psa pasterskiego w rezonansie magnetycznym. Opis przypadku

Opis przypadku

Dziewięciotygodniowy pies rasy berneński pies pasterski płci męskiej trafił do pracowni neurologicznej Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z objawami niezborności ruchowej, szczególnie widocznej na śliskiej nawierzchni i podczas chodzenia po schodach. W wywiadzie ustalono, że pierwsze zwiastuny choroby pojawiły się po urodzeniu. Przy próbach wstawania dochodziło do częstego przewracania się na plecy. Od momentu pojawienia się deficytów neurologicznych stan pacjenta był stabilny. Ustalono, że u dwojga potomstwa tego samego miotu występowały deformacje i podkurczenie kończyn. Rozwój szczeniaka przebiegał prawidłowo, przy zachowanym apetycie i pragnieniu. Przeprowadzono pierwsze szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym oraz odrobaczanie. Dotychczasowe próby terapii niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi nie przyniosły poprawy. Właściciel dodał, że w trakcie zabawy z innymi szczeniakami pies został zadrapany w okolicy ogona i zauważono wyciek płynu.

W badaniu klinicznym stwierdzono prawidłowe, miarowe tętno oraz prawidłową liczbę oddechów. W badaniu palpacyjnym wykazano nadwrażliwość okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz obecność uszypułowanej zmiany przy nasadzie ogona, wielkości 1,5 cm x 1,5 cm, wypełnionej klarownym płynem, nieprzesuwalnej względem podłoża i niepokrytej skórą (ryc. 1).

W badaniu neurologicznym pacjent wykazywał prawidłową świadomość, zwierzę było czujne i aktywne w gabinecie lekarskim. Podczas badania w ruchu stwierdzono uogólnioną niezborność oraz nasilone zaburzenia koordynacji ruchu przy chodzeniu po schodach i po śliskiej nawierzchni. We wszystkich kończynach wykryto deficyty propriocepcji, z nasileniem w kończynach miednicznych. Odruchy rdzeniowe w kończynach piersiowych były prawidłowe, natomiast w kończynach miednicznych – osłabione. Umięśnienie ciała oraz napięcie mięśni ogona oceniono na prawidłowe. Odruch kroczowy był prawi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.