Różnicowanie zaburzeń zachowania u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Różnicowanie zaburzeń zachowania u psów

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Inną grupą zaburzeń zachowania u psów są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), które dzielą się na trzy grupy:

  1. Stereotypie – cykliczne powtarzanie mało zróżnicowanej sekwencji ruchu, pozbawione widocznego celu, np. skakanie w taki sam sposób u psa przywiązanego na łańcuchu do budy.
  2. Zachowania próżniowe – PICA (zjadanie rzeczy niejadalnych).
  3. Zachowania konfliktowe – nadmierne wylizywanie, ssanie lub wygryzanie ciała prowadzące do samouszkadzania.

Główną przyczyną OCD jest brak równowagi neurotransmiterów w mózgu, który może być spowodowany np. przewlekłym stresem, bólem, brakiem możliwości realizowania naturalnych potrzeb.

Podsumowanie

Modyfikacja zachowań psa jest procesem złożonym i długotrwałym. Wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu etologii, behawioru, fizjologii i metod szkolenia psów, która umożliwi przede wszystkim odkrycie przyczyny danego zachowania i dobór odpowiedniej metody postępowania. Dlatego tak ważna jest w każdym przypadku współpraca lekarza weterynarii z zoopsychologiem/behawiorystą oraz szkoleniowcem. Należy także pamiętać o konieczności modyfikacji zachowania opiekuna psa i wszystkich domowników, ponieważ bez tego elementu skuteczność terapii jest ograniczona.

lek. wet. Jolanta Łapińska
zoopsycholog, behawiorysta
www.zoopsychologia.com.pl

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.