Różnicowanie zaburzeń zachowania u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Różnicowanie zaburzeń zachowania u psów

Powody zmian zachowania

Zmiany zachowania mogą być spowodowane przyczynami zdrowotnymi, co także trzeba uwzględnić w diagnostyce różnicowej. Dlatego warto jest przeprowadzać testy i próby terapeutyczne w celu wykluczenia chorobowego podłoża tych zmian. Dopiero po wykluczeniu podłoża somatycznego można analizować dany przypadek pod kątem behawioralnym.

Potencjalną przyczyną agresji, szczególnie występującej nagle u psa, który nie był wcześniej agresywny, mogą być: ból, a także upośledzenie wzroku albo słuchu, zaburzenia czynności tarczycy, choroba Cushinga, cukrzyca czy padaczka. W przypadku brudzenia w domu u psa, który był prawidłowo nauczony załatwiania się na dworze, należy wykluczyć występowanie: moczówki prostej, choroby wątroby, nerek i dróg moczowych oraz cukrzycy. Zmiany zachowania starszych psów mogą wiązać się z utratą wzroku lub słuchu, chorobami układu ruchu, a także z zespołem zaburzeń poznawczych i związaną z nim demencją.

Jednym z najczęściej występujących źródeł problemów behawioralnych może być niemożność realizacji przez psa naturalnych zachowań charakterystycznych dla gatunku. Przykładem takiej sytuacji może być brak swobodnego ruchu, bez smyczy oraz kontaktów społecznych z innymi psami, co jest jedną z częściej występujących przyczyn agresji wobec psów. Nieodpowiedni sposób żywienia i brak naturalnych gryzaków umożliwiających żucie może być przyczyną gryzienia różnych przedmiotów.

Realizacja naturalnych zachowań jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego każdego osobnika. Dlatego warunkiem koniecznym posiadania zrównoważonego i zdrowego psychicznie psa jest umożliwienie mu zachowywania się w sposób typowy dla jego gatunku.

Dopiero po wykluczeniu podłoża somatycznego jako źródła zaburzenia oraz zabezpieczenia odpowiednich warunków bytowych, umożliwiających naturalne zachowania specyficzne dla gatunku, rozważa się dany przypadek pod kątem występowania zaburzeń zachowania, czyli behawioralnych.

Zaburzenia behawioralne mogą występować na tle nerwicowym i podobnie jak u ludzi związane są ze sferą emocjonalną. Zwykle wiążą się one także z wcześniejszymi doświadczeniami danego osobnika. Do tej grupy zaburzeń zalicza się: lęk, agresję, zachowania stereotypowe, depresję.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.