Rola prawidłowego odżywiania u pacjentów hospitalizowanych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola prawidłowego odżywiania u pacjentów hospitalizowanych

Co w wypadku, gdy pacjent nie chce jeść? Kiedy musimy interweniować?

Wspomagane karmienie (ang. assisted feeding)

Zanim zaczniemy myśleć o wdrażaniu karmienia przez sondę, należy spróbować wszystkich możliwych metod karmienia (1):

kotów w ciszy i ukryciu, psów na spacerze,karmienie z ręki, co preferuje wiele kotów,karmienie strzykawką, ale jest to ostateczność, ponieważ ten rodzaj karmienia może spowodować odwrotne skutki i jeszcze większą awersję do jedzenia. W miarę możliwości, jeżeli pacjent nie jest agresywny, należy używać mokrego pokarmu i koniuszkiem palca wkładać małe ilości jedzenia pod policzek zwierzęcia lub smarować jego wargi, co stymuluje go do lizania, a w większości przypadków do dalszego samodzielnego jedzenia (3, 12),bardzo częstym problemem jest wdrażanie wielu form karmy i pozostawiane jej w klatce, co powoduje jeszcze większą niechęć do jedzenia,kolejną opcją, jaką mamy, jest podanie leków stymulujących apetyt, takich np.: jak cyproheptadyna, mirtazepina, gabapentyna, kortykosteroidy oraz diazepam. Należy to robić z dużą uważnością i wczesną dokładną analizą przypadku, dlatego że podanie leku może zamaskować przed nami problem, z którym boryka się nasz pacjent (1, 9).

Jeżeli wszystkie te sposoby nie przyniosą skutku, należy rozważyć założenie zwierzęciu sondy do karmienia.

Powody, dla których dokładne wyliczenie podaży kalorycznej jest tak ważne (10):

obniżona synteza tkanek oraz regeneracja – ważne w przypadku gojenia się ran,obniżona immunokompetencja,upośledzona funkcja bariery jelitowej i funkcje organów,zmiany w metabolizmie leków – podwyższony lub obniżony efekt terapeutyczny.

Gdy pacjent nie je 3-5 dni (włączając to dni niejedzenia w domu), mówimy, że taki pies lub kot ma anoreksję. W tym momencie na pierwszym miejscu należy dokładnie ustalić, czy pacjent nie je w ogóle, czy na przykład po prostu je trochę mniej, często wg właściciela to już jest „niejedzenie od 4 dni”. Jeżeli faktycznie pies albo kot od kilku d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.