Rodzinna arytmogenna kardiomiopatia prawej komory u psów rasy bokser - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rodzinna arytmogenna kardiomiopatia prawej komory u psów rasy bokser

Obraz kliniczny

Podstawą diagnostyki ARVC są symptomy zaobserwowane przez właściciela zwierzęcia i zgłaszane lekarzowi weterynarii w trakcie wywiadu. Psy wykazują: nietolerancję wysiłkową, niechęć do zabawy i dłuższych aktywności fizycznych, zaburzenia oddechowe, kaszel, zmianę behawioru, niekiedy również dochodzi do epizodów nagłych omdleń (2, 3, 14). Ze względu na genetyczne podłoże tego schorzenia objawy te dotyczą często kilku zwierząt pochodzących z tego samego miotu. Należy zaznaczyć, że rutynowe badanie kliniczne nie zawsze jednoznacznie wskazuje na tę jednostkę chorobową. W badaniu fizykalnym występuje tachypnoe, częste przedwczesne uderzenia serca i deficyt tętna, rzadko podczas osłuchiwania obecne są szmery sercowe. Swoistymi markerami uszkodzenia mięśnia sercowego, które oznacza się w badaniu biochemicznym, są dwie izoformy troponin sercowych – cTnI i cTnT.

Norma cTnI dla psów wynosi 0,03-0,07 ng/ml, w przebiegu kardiomiopatii prawej komory u bokserów wyniki te przekraczają wartości referencyjne (średnia 0,14 ng/ml) (15, 16). Diagnostykę kliniczną można uzyskać również na podstawie analizy elektrokardiogramu, wykazując zmiany funkcji i struktury prawej komory, nieprawidłowości repolaryzacyjne oraz komorowe zaburzenia rytmu. Przydatna jest również biopsja endomiokardialna, na podstawie której w badaniu histopatologicznym możemy zaobserwować ogniska tłuszczowo-włókniste (14, 17). Makroskopowo serce odznacza się powiększeniem prawej komory z równoczesnym ścieńczeniem jej ścian, niekiedy dotyczy to również prawego przedsionka. W zaawansowanych przypadkach klinicznych zwyrodnienie to może obejmować również mięsień sercowy lewej komory (18). Natomiast w obrazie histopatologicznym obserwuje się reorganizację tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej prawej komory serca w tkankę tłuszczową lub włóknisto-tłuszczową i wakuolizację miocytów, która ostatecznie prowadzi do apoptozy komórek.

Elektrokardiografia/Holter

Arytmia komorowa u bokserów najc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2634 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.