Zastosowanie ultradźwięków w rehabilitacji zwierząt domowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie ultradźwięków w rehabilitacji zwierząt domowych

Zastosowanie w praktyce

Dzięki niskiemu tłumieniu akustycznemu fale ultradźwiękowe o niskiej częstotliwości docierają nawet do głębokich tkanek, aby stymulować i przyspieszać fizjologiczne procesy naprawy i odbudowy tkanek, co w rezultacie zapewnia szybsze naturalne gojenie i natychmiastową ulgę w bólu. Szybsze i mocniejsze efekty można uzyskać poprzez terapię łączoną – głęboka kawitacja oraz podanie przezskórnie leków przeciwbólowych lub/i przeciwobrzękowych (ryc. 1). Przy czym zabiegi są dla pacjenta bezpieczne i bezbolesne, a efekty odczuwalne już po pierwszym zabiegu.

Zaawansowana technologia sprawia, że efekty terapeutyczne wzajemnie się uzupełniają poprzez wzmacnianie pozytywnych działań. Kilkuminutowa kuracja skutecznie wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy, zwiększając miejscowy metabolizm i przyspieszając usuwanie jego produktów. Efekt ten daje szybką i trwałą regenerację tkanek miękkich.

Częstotliwość zabiegów wynosi 2-3 terapie tygodniowo w odstępach 48-godzinnych. W zależności od schorzenia zabieg wykonuje się aż do momentu uzyskanego efektu lub przez okres maksymalnie 6 tygodni. Jednocześnie może być zastosowany jako metoda z wyboru lub uzupełniająca pozostałe zabiegi fizykalne, jak np. fala uderzeniowa (5).

Kiedy należy zachować ostrożność przy stosowaniu głębokiej kawitacji?

Jak każda metoda fizykalna, której zaletą jest korzystny wpływ na komórki i ich regenerację, ultradźwięki mają również przeciwwskazania do zastosowania. Zabiegów nie powinno wykonywać się w przypadku: urazów w stanie ostrym oraz u osobników, u których nie zakończył się jeszcze wzrost kostny. Choroba nowotworowa oraz metalowe implanty po operacji w przypadku złamań także będą stanowiły przeszkodę ze względu na właściwości termiczne metody.

Jak dobrać odpowiednie parametry?

Częstotliwość wykonywanego zabiegu decyduje o głębokości penetracji ultradźwięków, a co za tym idzie – im jest ona większa, tym penetracja jest mniejsza i odwrotnie. Wzrasta takż...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.