Wpływ blizny na biomechanikę ruchu stawu kolanowego i stawu biodrowego
Biomechanika ruchu
Podczas poruszania się zwierzęcia każdy jego staw wykonuje pewien dosyć charakterystyczny schemat ruchu, który zasadniczo jest podobny we wszystkich chodach, nawet jeśli sam zakres ruchu ulega zmianie. Równie znacząca jest szczegółowa analiza wzorców aktywności mięśni podczas ruchu, co dowodzi o złożoności i precyzji interakcji między mięśniami tworzącymi wzorzec chodu. Samo obciążenie mięśni zależy w dużej mierze od samego wzoru chodu i tempa ruchu, jak również od innych okoliczności zwiększających obciążenie, takich jak nachylenie podłoża. Co więcej, warto zwrócić uwagę, że podstawowe funkcje w biomechanice ruchu kończyn piersiowych i miednicznych są inne (1, 6).
Analizując w artykule kończyny miedniczne, należy wspomnieć o fakcie, że odpowiadają one głównie za siłę napędową, co sprawia, że istnieje wyraźna różnica między siłami generowanymi przez kończyny miedniczne i kończyny piersiowe (1).
Analiza ruchu do przodu i do tyłu w kończynach miednicznych
Protrakcję definiuje się jako ruch kończyny do przodu, natomiast retrakcję jako ruch kończyny do tyłu. Głównymi mięśniami retrakcyjnymi kończyny miednicznej są: część doczaszkowa mięśnia dwugłowego uda, mięsień pośladkowy średni i powierzchowny, przywodziciel wielki i mięsień półbłoniasty. Są one aktywowane w ostatniej, czyli trzeciej fazie przenoszenia w ruchu, i kończą aktywność w jednej trzeciej fazy podporu. Niektóre z mięśni retrakcyjnych sięgają za staw kolanowy, między innymi m. półścięgnisty, smukły i prostownik stawu za pośrednictwem powięzi, co sprawia, że mięśnie te stają się aktywne [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!