Praca z pacjentem w domu – jak właściciel może wspierać rehabilitację? Przykłady protokołów pracy w domu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praca z pacjentem w domu – jak właściciel może wspierać rehabilitację? Przykłady protokołów pracy w domu

Równie ważną grupą z zakresu kinezyterapii są ćwiczenia wspomagane. To ćwiczenia czynne wykonywane u pacjentów, którzy mają dość siły, by utrzymać własną masę ciała, ale są zbyt słabi, by wykonywać ćwiczenia samodzielnie (10). Mają na celu przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości i siły mięśni, poprawę priocepcji i świadomości nerwowej. Do tego rodzaju ćwiczeń wykorzystywane są między innymi pionizatory, a także piłki typu orzeszek, które pomagają zwierzęciu utrzymać swoją masę i równowagę, a także ułatwiają terapeucie lub właścicielowi wykonywanie ćwiczeń z psem lub kotem.

Niemniej jednak ćwiczenia terapeutyczne z zakresu aktywnych są niewątpliwie jedną z najbardziej wartościowych metod wspomagających proces leczenia w trakcie rehabilitacji psów i kotów. Wymagają one zaangażowania zwierzęcia i obejmują one zakresy od ćwiczenia w pozycji stojącej, po ćwiczenia skupione głównie na dużej wartości ruchowej. Najbardziej popularne ćwiczenia aktywne to: ćwiczenia na bieżni suchej, które poprawiają siłę mięśniową, a także zakresy ruchomości w stawach, ćwiczenia w bieżni wodnej – w tym przypadku to doskonała metoda dla pacjentów, którzy cierpią na bóle związane z chorobą zwyrodnieniową, ponieważ ćwiczenia w wodzie, a co za tym idzie, w odciążeniu, poprawiają ruchomość w stawie, bez jego nadmiernego obciążania.

Również właściwości wody działają pozytywnie na cały organizm pacjenta, niwelując obrzęki (1, 2, 5). Następnym typem ćwiczeń aktywnych są: wchodzenie i schodzenie po pochylniach, ćwiczenia slalomu, ćwiczenia ósemek (co pozytywnie wpływa między innymi na mięśnie przykręgosłupowe, a także mięśnie przywodziciele), ćwiczenia na torze cavaletti, (które poprawiają propriocepcję kończyn piersiowych i miednicznych, poprawiają równowagę i zakresy ruchu w stawach), ćwiczenia „podaj łapę” (doskonale wpływają na mięśnie piersiowe wstępują i zstępujące), ćwiczenia czołgania, ćwiczenia siad/wstań (mają za zadanie poprawić siłę i wytrzymałość mięśni pośladkowych) (8)....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.