Rehabilitacja pacjentów neurologicznych niechirurgicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rehabilitacja pacjentów neurologicznych niechirurgicznych

Kiedy wybiera się leczenie zachowawcze, zaleca się odpoczynek w klatce, wychodzenie z niej jedynie z powodu potrzeb fizjologicznych i sesji rehabilitacyjnych, przez okres minimalny około 4 tygodni, aby dać czas na gojenie się dysku. Jest to w szczególności ważne, kiedy podawane są leki przeciwbólowe, gdyż istnieje ryzyko całkowitej przepukliny i co za tym idzie – silnego nacisku kręgowego. Bardzo ważne jest posiadanie pisemnej rejestracji poszczególnych badań neurologicznych towarzyszących rehabilitacji, gdyż niezbędne jest wykrycie objawów pogorszenia neurologicznego i/lub nowych uszkodzeń neurologicznych.

W przypadku spondylodiscitis (zapalenie stawów z towarzyszącym zapaleniem kręgosłupa) występuje infekcja w krążkach międzykręgowych i kręgach przyległych, która odpowiada za zapalenie rdzenia kręgowego oraz otaczających korzeni nerwowych, Staphylococcus intermedius jest tutaj najpopularniejszym czynnikiem etiologicznym. Dotyka głównie duże psy w średnim wieku, jest rzadkie u kotów. Najpopularniejszy objaw kliniczny to obecność bólu w dotkniętych okolicach kręgowych. Ból może przerodzić się w ataksję lub paraliż. Rehabilitacja fizyczna powinna rozpocząć się, kiedy terapia antybiotykowa zaczyna działać, z uwzględnieniem faktu, iż ci pacjenci mają osłabione kości dotkniętych kręgów.

Należy również wspomnieć o FCE (Fibrocartilaginose Embolism) jako o patologii pochodzenia naczyniowego najpopularniejszego u psów. Związana jest z ostrym zawałem naczyniowym rdzenia kręgowego wywołanym materiałem włóknisto-chrzęstnym – najprawdopodobniej pochodzącym z krążka międzykręgowego.

Dorosłe psy dużej rasy i miniatury sznaucerów są najbardziej narażone na występowanie zawału naczyniowego. Charakteryzuje się dotkliwym początkiem, nie progresywnym, nieobecnością bólu zlokalizowanego w kręgosłupie i często asymetrią uszkodzeń neurologicznych. Dotknięte tym psy posiadają całkowitą stabilność kręgosłupa. Rezonans magnetyczny jest podstawą w ostatecznej diagnozie TEFC (...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.