Rehabilitacja w przypadkach uszkodzeń stawów oraz w przypadku uszkodzeń tkanek miękkich - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rehabilitacja w przypadkach uszkodzeń stawów oraz w przypadku uszkodzeń tkanek miękkich

Laseroterapia jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, które charakteryzuje się określonymi cechami, takimi jak: spójność (koherencja), monochromatyczność, równoległość i intensywność. Światło lasera absorbowane jest przez chromofory, co usprawnia pracę mitochondriów komórkowych, a zarazem procesy życiowe komórki. Laseroterapia wpływa na lokalną redukcję mediatorów zapalnych, poprawia odżywienie i natlenowanie komórek, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i stymuluje procesy naprawcze (11). W zoofizjoterapii wykorzystuje się lasery niskoenergetyczne (LLLT – ang. low level laser therapy, urządzenia laserowe o mocy poniżej 05 W, klasa 3B), które nie wywołują efektu termicznego oraz lasery wysokoenergetyczne (HILT – ang. high level laser therapy, urządzenia laserowe o mocy do 18 W, klasa 4), za sprawą których temperatura tkanek wrasta do 43°C (przy prawidłowo przeprowadzonej aplikacji (11). W przypadku nieumiejętnego stosowania lasera wysokoenergetycznego jest możliwe poparzenie pacjenta również w głębokich warstwach tkanek – głębokość penetracji sięga 15 cm. Na początkowym etapie stosowania laseroterapii korzysta się z niższych dawek, niepowodujących znacznego przegrzania. Idealnie laseroterapię wykonuje się codziennie przez pierwsze pięć dni (a zarazem pięć zabiegów), kolejne pięć zabiegów w odstępie 48 h, a ostatnie pięć w odstępie 72 h.

Na etapie procesów naprawczych korzystne jest stosowanie technik manualnych stymulujących prawidłowe gojenie (m.in. metoda „ucisk i rozciąganie” (12), masaż poprzeczny głęboki − ang. friction, stretching, terapia manualna stawów, techniki powięziowe, terapia metodą Dorna). Wybór metody jest uzależniony od rodzaju tkanki, która objęta jest procesem chorobowym oraz od wyników badania na potrzeby zoofizjoterapii. Ramy niniejszego artykułu nie pozwalają na opis powyższych metod, czytelnik jest proszony o uzupełnienie wiedzy w fachowej literaturze.

Ultradźwięki terapeutyczne stanowią formę mechanoterapii, która wyw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.