Quality of life – praktyczne zastosowanie oceny jakości życia psów i ich właścicieli w chorobach skóry - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Quality of life – praktyczne zastosowanie oceny jakości życia psów i ich właścicieli w chorobach skóry

Wśród różnych dolegliwości dermatologicznych największy dyskomfort życia, wynikający z oceny QoL, zgłaszają właściciele w: przebiegu świerzbu drążącego, pododermatitis, ciężkich przypadkach atopowego zapalenia skóry, pęcherzycy liściastej i wyłysień na tle hormonalnym.

Wysoką uciążliwością cechują się choroby z intensywnym nasileniem świądu, najniższą natomiast wyłysienia bez podłoża hormonalnego. Istotny wpływ na wartości QoL ma wpływ wtórnych powikłań (bakteryjnych, drożdżakowych) w przebiegu alergii, które znacznie nasilają dyskomfort właścicieli i ich zwierząt. Wyłysienia z zaburzeniami endokrynologicznymi są znacznie większym problemem niż te bez stwierdzonej endokrynopatii, co świadczy o znaczącym wpływie zaburzeń narządowych na jakość życia.

Alergia pokarmowa, pomimo występującego świądu, plasuje się na dalszych pozycjach i nie stanowi istotnego obciążenia właścicieli ani ich psów. Pomimo przedstawionej oceny zdarza się jednak, że lekarze lekceważą problem, nie dostrzegając silnej frustracji właścicieli, którzy wysoko w kwestionariuszach oceniają np. wyłysienie miejscowe na tle łysienia plackowatego (niehormonalne). Warto więc skonfrontować stan faktyczny i determinację właścicieli do uzyskania wyzdrowienia z naszą perspektywą widzenia konkretnego przypadku, nawet gdyby był to problem kosmetyczny (2, 12-14).

Stwierdzono także, że wiek, płeć czy wykształcenie właściciela nie mają większego wpływu na ocenę QoL. Zaskakujące jest również, że poprawa kliniczna u pacjentów nie wpływa tak znacząco na jakość życia właścicieli, jakby się mogło wstępnie wydawać. Badania na przykład wskazują, że pomimo spadku nasilenia objawów (CADESI-3, indeks świądowy) o 60%, wyniki oceny QoL obniżają się tylko o 28%. Na taki wynik wpływa głównie świadomość potrzeby ciągłego leczenia (główne obciążenie), co nie rekompensuje niższych wartości uzyskanych ze spadku nasilenia objawów klinicznych u zwierząt. Dlatego znaczący wpływ długoterminowego leczenia i wszystkich czy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.