Pytania i odpowiedzi dotyczące higieny jamy ustnej psa i kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pytania i odpowiedzi dotyczące higieny jamy ustnej psa i kota

W naturze zwierzęta nie doświadczają higieny jamy ustnej, więc może to nie jest takie ważne?

Średnia życia zwierząt żyjących dziko jest dużo mniejsza od średniego wieku zwierząt udomowionych. Obserwacje dotyczące zdziczałych psów i kotów pokazują, że one żyją kilka lat, mają odmienną dietę i nawyki żywieniowe, przez to stanu zdrowia jamy ustnej i jego trwałości nie da się bezpośrednio porównywać ze zwierzętami żyjącymi w innych warunkach.

Jak uczyć psa lub kota szczotkowania zębów?

Podobnie jak w przypadku dzieci, nauka szczotkowania zębów jest to proces, a nie jednorazowa lekcja. Delikatne postępowanie, cierpliwość i pozytywne nastawienie opiekuna i podopiecznego pomaga w skutecznej nauce nowej zabawy. Najpierw trzeba oswoić pupila ze smakiem i konsystencją pasty do zębów lub żelu, którego będziemy używali, dopiero po kilku próbach można zacząć zaprzyjaźniać pacjenta ze szczoteczką do zębów. W internecie można obejrzeć film szkoleniowy: „Nauka szczotkowania zębów psa i kota” (11).

Kiedy zacząć naukę i realizację higieny jamy ustnej?

Im szybciej nauczymy psa lub kota tolerancji dla czynności higienicznych w jamie ustnej, tym lepiej zniesie te czynności, kiedy będą najbardziej potrzebne. To ma szczególne znaczenie u osobników szczególnie predysponowanych do chorób przyzębia i chorób wywoływanych płytką nazębną: rasy miniaturowe i małe oraz rasy krótkoczaszkowe.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.