Pytania i odpowiedzi dotyczące higieny jamy ustnej psa i kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pytania i odpowiedzi dotyczące higieny jamy ustnej psa i kota

Zasadniczą przyczyną chorób przyzębia jest płytka bakteryjna – miękki osad pokrywający powierzchnię zębów, który zawiera mikroorganizmy, ich wydzieliny i produkty przemiany materii oraz resztki pokarmowe i złuszczone nabłonki.

Płytka bakteryjna powoduje zapalenie dziąseł, które nieleczone, ewoluuje w kierunku nieodwracalnych zmian zapalnych w tkankach utrzymujących zęby w jamie ustnej, czyli zapalenia przyzębia. Choroby przyzębia dotyczą ponad 2/3 psów i kotów w wieku ponad 2 lat i są najczęściej diagnozowanym problemem klinicznym u zwierząt towarzyszących człowiekowi.

Leczenie chorób przyzębia polega na różnorodnych działaniach chirurgicznych zmierzających do oczyszczenia powierzchni zęba nad i pod dziąsłami, przywrócenia kształtu i funkcji tkanek przyzębia. Leczenie struktur utrzymujących zęby w jamie ustnej musi być wsparte działaniami profilaktycznymi, w przeciwnym razie efekty leczenia są krótkotrwałe i szybko dochodzi do nawrotu i dalszego postępu choroby.

Te działania profilaktyczne to wszystkie czynności wspomagające efekty leczenia chorób przyzębia oraz innych problemów stomatologicznych, a także utrzymujące zdrowie jamy ustnej, które wchodzą w skład higieny jamy ustnej (ryc. 1a, 1b).

Na czym polega higiena jamy ustnej?

Nauka o higienie jamy ustnej bada i opisuje wpływ środowiska na jej zdrowie. Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt higiena jamy ustnej polega na codziennej kontroli nad powstawaniem i akumulacją bakteryjnej płytki nazębnej, co zapobiega zapaleniu dziąseł.

Ma ona dwa cele:
  • zapobiega rozwojowi chorób przyzębia i
  • utrzymuje zdrowie dziąseł i przyzębia.

Oba cele mają charakter prewencyjny, gdyż higiena, będąc z jednej strony warunkiem powodzenia terapii chorób przyzębia, jest również działaniem zapobiegawczym. Istnieje podział na higienę aktywną (szczotkowanie zębów, smarowanie dziąseł) i higienę pasywną (pozostałe metody), ale to podział czysto organizacyjny i można stosować kilka metod jednocześnie z obu rodzajów higieny.

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.