Przygotuj Twoją lecznicę na kryzys, nie czekaj!
Zebrałam parę podpowiedzi
Zasady pisania oświadczenia
- Pisz krótko. Nie więcej niż 2-3 zwięzłe zdania. Napisz je tak, żeby dziennikarze nie chcieli nic zmieniać. Ułatwiasz robotę dziennikarzowi, doceni to.
- Pisz jasno. Odbiorcy nie mogą mieć najmniejszych wątpliwości co do faktów.
- Unikaj podawania nazwy swojej firmy lub instytucji. Zamiast nazwy używaj pierwszej osoby liczby mnogiej, na przykład: „badamy”, „sprawdzamy”, „powołaliśmy”.
- Używaj pozytywnego języka i unikaj bezpośredniej konfrontacji z kimkolwiek (przede wszystkim z mediami). Uprzedź współpracowników, aby odwoływali się do konkretnej osoby w lecznicy.
- Mów prawdę. Jeśli zawiniłeś, przyznaj się od razu. To budzi szacunek. Używaj w oświadczeniu słów: „odpowiedzialność”, „przejrzystość”, „zdecydowanie”, „otwartość”.
- Jeśli jesteś niewinny, nie oskarżaj nikogo otwarcie.
- Jeśli jesteś współsprawcą kryzysu (winny jest także ktoś inny), używaj wyrażeń: „współpraca”, „wspólna odpowiedzialność”, „jako jedna z firm”, żeby to przypomnieć opinii publicznej i mediom.
- Przedstawiaj wszystkie negatywne fakty w szerszym kontekście. Używaj wyrażeń: „wyjątkowa sytuacja”, „pierwszy taki przypadek”, „całkowite zaskoczenie”, „nigdy wcześniej nam się to zdarzyło”.
- Podkreślaj, że skupiasz się na działaniach zmierzających do rozwiązania problemu i ściśle współpracujesz ze służbami. Używaj wyrażeń: „ostrożność”, „zdecydowanie działania”, „odpowiednie środki”.
- Okazuj empatię. Mów: „rozumiemy”, „wiemy”, „szanujemy”.
10 przykładowych zdań
Oto przykłady 10 zdań, jakie mogą znaleźć się w pierwszym oświadczeniu dla mediów w sytuacji kryzysowej:
- Jesteśmy głęboko poruszeni tym, co się stało. Do tej pory byliśmy dumni z naszych procedur bezpieczeństwa pracy. To pierwszy taki przypadek od 100 lat.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z poszkodowanymi, z rodziną, z właścicielem kota/psa i robimy wszystko, aby wyjaśnić sytuację.
- Wyjaśniamy okoliczności tego incydentu.
- Dokładnie analizujemy wszystkie sygnały.
- W tej chwili wiemy, że…
- Na miejscu pracują wszystkie potrzebne służby ratownicze.
- Współpracujemy z Izbą Lekarsko-Weterynaryjną, Inspekcją Weterynaryjną.
- Sprawdzimy nasze procedury i poprawimy je, żeby taki incydent już się nie powtórzył.
- Natychmiast zastosujemy się do uwag organów kontrolnych.
- Wszystkie najnowsze informacje publikujemy na naszej stronie www i w mediach społecznościowych.
Podsumowanie
Sytuacje kryzysowe będę się zdarzać w weterynarii, pamiętajmy, że coraz większą rolę w komunikacji kryzysowej pełnią Internet i narzędzia społecznościowe. Ale nie zapominajmy o mediach tradycyjnych, to one potrafią w szybki sposób nadać charakter kryzysu i przejąć narrację. Programy interwencyjne tylko czekają, aż jakiś niezadowolony klient oskarży lekarza o błąd w sztuce lekarskiej Kryzys to konflikt, więc pojawią się też emocje, dlatego trzeba pokazywać… pozytywne emocje: empatię, szacunek do innych, troskę o zdrowie i życie zwierząt, otwartość, zaangażowanie.
Napisałam, że lubię pracę przy kryzysach, ale z drugiej strony wiem, jak ciężkim doświadczeniem są dla organizacji, dlatego cały czas będę namawiać, aby przejść profesjonalne szkolenie w zakresie zarządzania sytuacją kryzysową i przeprowadzić symulację takiego zdarzenia w lecznicy. Będę szczęśliwa, jeżeli w wyniku tego artykułu wydarzy się u Ciebie, lekarzu, w lecznicy jakaś burza mózgów. Pomyślisz o tym?
Jeśli rzetelnie przyłożysz się do sytuacji kryzysowej, to wykonasz kawał dobrej roboty! Dzięki wiedzy i umiejętnościom, które posiadasz, zapanujesz nad sytuacją potencjalnie kryzysową; nie pozwolisz jej się rozwinąć lub zminimalizujesz zasięg! Powodzenia!
Agata Niemiec
Image Line Communications
kryzys kryzys
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Obowiązek objęcia terapią wszystkich chorych zwierząt w stadzie Pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem rozważnego stosowania produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych przez lekarzy weterynarii terapia początkowa ma zwykle charakter empiryczny i wymaga dużej wiedzy klinicznej oraz doświadczenia lekarza w leczeniu zwierząt. Ponadto terapia powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie fałszowała wyników badań laboratoryjnych. Kodeks ponadto wskazuje, […]
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Choroby racic jako przyczyna brakowania Jako dominujące przyczyny brakowania krów ze stada wskazuje się: niepłodność, choroby gruczołu mlekowego i choroby racic. Znaczenie tych problemów w ciągu ostatnich 30 lat zdecydowanie wzrosło (8). Zwiększyła się również częstość występowania chorób racic, jest dziś znaczna i może dotyczyć nawet 70-80% zwierząt w stadzie (3). Szacuje się, że problem […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Flora jelitowa prosiąt odsadzonych U ssaków układ pokarmowy zamieszkują miliardy mikroorganizmów, które kolonizują powierzchnię błony śluzowej, tworząc barierę mikrobiologiczną i odgrywając niezastąpioną rolę dla zdrowia organizmu (6, 122). Mikroorganizmy jelitowe mogą nie tylko wspomagać trawienie i wchłanianie składników odżywczych poprzez regulację ekspresji genów enzymów trawiennych w komórkach nabłonkowych (108), ale także dostarczać gospodarzowi energię poprzez […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Najczęstsze problemy stomatologiczne u koni starszych Ogólnymi zasadami wizyt dentystycznych u starszych koni powinny być: Najczęstsze problemy diagnozowane w tej grupie wiekowej to: Zaawansowane wady zgryzu, tj. zgryz falisty, schodkowy, haki Już w wieku 3-5 lat na etapie wymiany zębów mogą powstawać wady zgryzu, takie jak: zgryz falisty, przemieszczenia zębów, haki i rampy. Mają one […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Obowiązek objęcia terapią wszystkich chorych zwierząt w stadzie Pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem rozważnego stosowania produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych przez lekarzy weterynarii terapia początkowa ma zwykle charakter empiryczny i wymaga dużej wiedzy klinicznej oraz doświadczenia lekarza w leczeniu zwierząt. Ponadto terapia powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie fałszowała wyników badań laboratoryjnych. Kodeks ponadto wskazuje, […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]