Przyczyny strat szczeniąt i kociąt w okresie poporodowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przyczyny strat szczeniąt i kociąt w okresie poporodowym

Przyczyny zdecydowanej większości wczesnych strat noworodków to: niedotlenienie, niedożywienie i hipotermia. Wczesna śmiertelność może być spowodowana ponadto: ciężkim porodem, nieprawidłowościami fizjologicznymi, problemami środowiskowymi, zaburzeniami genetycznymi oraz infekcjami. Jednak za większość upadków noworodków odpowiada nieodpowiednie postępowanie właściciela w zakresie zarządzania i kontroli nad hodowlą zwierząt. Do zwiększonej śmiertelności noworodków psów i kotów predysponowane są szczególnie rasy brachycefaliczne (2, 4, 9). W ustaleniu przyczyny śmierci noworodków szczeniąt i kociąt szczególnie przydatny jest wywiad z opiekunem zwierząt na temat zdrowia samca reproduktora, matki i środowiska przebywania noworodków, gdyż samo badanie martwego noworodka jest zwykle niewystarczające do ustalenia przyczyny upadku. Przeprowadzenie sekcji i wykonanie dodatkowych badań w specjalistycznych laboratoriach wydatnie przyczynia się do postawienia trafnej diagnozy i ustalenia przyczyny zgonów szczeniąt i kociąt. Nieodzowne jest również dokładne badanie kliniczne matki i pozostałych przy życiu noworodków.

W czasie rozmowy z właścicielem należy uzyskać jak najwięcej informacji na temat upadków. Należy ustalić, czy zejście dotyczy jednego, czy kilku noworodków w całym miocie. Czy omawiany noworodek był mniejszy lub większy od reszty miotu, czy odbiegał w jakiś sposób od normy, jakie były jego dobowe przyrosty masy ciała? Jakie były objawy chorobowe, czy manifestowały się cały czas, czy wstępowały bezpośrednio przed zejściem? Uzyskane odpowiedzi mogą wydatnie przyczynić się do ustalenia przyczyny zgonów oraz do ustalenia odpowiedniego postępowania terapeutycznego i profilaktycznego.

Po ustaleniu przyczyny choroby noworodków wyzwaniem pozostaje wybór, a następnie postać, dawka i droga aplikacji odpowiedniego leku (p.o., p. cutis., i.m., i.v., i. oss.) oraz dalsze monitorowanie stanu zdrowia. Wiadomo, że większość chemioterapeutyków nie może być ordynowana, a...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.