Przyczyny, skutki i leczenie otyłości u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przyczyny, skutki i leczenie otyłości u psów i kotów

Diagnoza kondycji ciała BCS (Body Condition Score) polega ona na wizualnej i palpacyjnej ocenie grubości tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała: nad żebrami, wzdłuż kręgosłupa, u podstawy ogona oraz w dolnej części jamy brzusznej. Patrząc z góry, koty i psy o prawidłowej wadze powinny mieć kształt klepsydry, z wyraźnym wcięciem między żebrami. U zwierząt długowłosych wcięcie powinno być łatwo wyczuwalne podczas dotyku w okolicy żebrowej. Brak wcięcia oraz zbyt obwisły brzuch wskazują na nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Wizualna ocena kondycji ciała z użyciem skali BCS została przedstawiona na ryc. 1.

Leczenie otyłości polega na:

Wprowadzeniu diety.Ćwiczeniach fizycznych.Uświadomieniu psychologicznym właściciela.

Walkę z otyłością musimy podjąć na dwa zasadnicze sposoby: zmniejszyć dawkę dzienną pokarmu (psom jedzącym raz dziennie warto rację podzielić na dwie małe porcje) oraz zwiększyć ruch zwierzęcia w ciągu doby. Oczywiście wszystkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Jeśli nasz pies jest szkolony „na smakołyki”, musimy wliczyć je w dzienną porcję żywienia. Możemy również z powodzeniem u zwierząt dorosłych wprowadzić dietę w wersji light, czyli o zmniejszonej koncentracji energii, lub dietę specjalną dla zwierząt kastrowanych (szczególnie dla kocurów). Udowodniono, że u otyłych kotów zmniejszenie podaży energii do 60% zapotrzebowania na energię w ciągu dnia bardzo sprzyja utracie wagi. Bezpieczna dla zdrowia utrata tkanki tłuszczowej następuje powoli, stąd też widoczne zmiany tego typu diety zobaczymy po kilkunastu tygodniach. Dieta powinna być zbilansowana i uzupełniona mikroelementami, które zapewnią, że nie powstaną stany niedoboru.

Ograniczenie kaloryczne (40-60% energii niezbędnej do utrzymania wagi optymalnej) pociąga za sobą spadek wagowy. Jeżeli waga zwierzęcia nie spada, trzeba dodatkowo zredukować wkłady po wcześniejszym upewnieniu się, że właściciel nie podaje dodatków żywieniowych. Redukcja masy tłuszczowej (mak...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.