Przewlekłe zapalenie wątroby skye terrierów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe zapalenie wątroby skye terrierów

Diagnostyka

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie analizy objawów klinicznych, wyników badań laboratoryjnych krwi, diagnostyki obrazowej oraz oceny histopatologicznej wycinków wątroby pobranych podczas biopsji (8).

W początkowej fazie choroby w badaniach laboratoryjnych krwi stwierdza się umiarkowany wzrost aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AST) i aminotransferazy alaninowej (ALT). Charakterystycznym objawem jest kilkukrotny wzrost aktywności fosfatazy alkalicznej (ALP) i gamma-glutamylotransferazy (GGT). W miarę rozwoju choroby w badaniach laboratoryjnych pojawiają się zmiany charakterystyczne dla marskości wątroby w postaci: hipoproteinemii, hipoalbuminemii, hiperamonemii oraz dodatkowo często występują hiperbilirubinemia i małopłytkowość (11, 12).

W badaniu ultrasonograficznym wątroba zazwyczaj jest pomniejszona. Dodatkowo często stwierdza się rozsiane hipoechogenne ogniska wskazujące na przewlekłe zapalenie wątroby. W przypadkach zaawansowanych występują cechy marskości wątroby.

Ostateczne rozpoznanie przewlekłego zapalenia wątroby skye terrierów stawia się na podstawie oceny histopatologicznej wyników wątroby. W diagnostyce przewlekłego zapalenia wątroby do przyżyciowego pobrania tkanki wątrobowej zalecana jest biopsja gruboigłowa, którą można wykonać pod kontrolą USG lub podczas laparotomii (6).

Biopsja gruboigłowa wykonywana jest igłami o średnicy > 1,2 mm. Należy pamiętać, aby przed jej wykonaniem u zwierzęcia przeprowadzić badania krwi (morfologiczne i biochemiczne). Należy podkreślić, że w badaniach laboratoryjnych krwi należy uwzględnić ocenę układu krzepnięcia krwi (np.: aktywowany czas częściowy tromboplastyny, czas protrombinowy, fibrynogen) w celu wykluczenia zaburzeń w tym układzie. Po biopsji pies musi być pod stałą obserwacją, a po 2-3 godzinach od zabiegu należy wykonać kontrolne badanie USG jamy brzusznej w celu wykluczenia wystąpienia ewentualnych powikłań.

W przypadku biopsji zalecane jest pobranie 2...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.