Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej

Suplementacja w przewlekłej niewydolności wątroby i trzustki

Suplementacja danego składnika w diecie oznacza uzupełnianie jego poziomu na podstawie badań lub jednoznacznych przesłanek mówiących nam o słuszności takiego postępowania. Należy ostrożnie podchodzić do produktów złożonych, o nieznanym dokładnym składzie czy mechanizmie działania (szczególnie w przypadku psów), aby działać zgodnie z zasadą „nie szkodzić”.

W przypadku niewydolności trzustki niezależnie, czy oceniamy skuteczność suplementu enzymatycznego, czy nowej niskotłuszczowej diety, przeważnie obiektywny obraz można u stabilnego pacjenta osiągnąć między 3.-4. tygodniem podawania. Jeśli dieta jest niesatysfakcjonująca, po tym czasie (lub wcześniej) należy wprowadzić stopniowe zmiany. Dobierając suplement z enzymami, należy uwzględnić jego skład i dokładnie poinstruować opiekuna, jak podawać go względem głównych posiłków i przekąsek.

Zróżnicowanie dostępnych preparatów na rynku nie pozwala podać uniwersalnych zasad ich stosowania, jednocześnie nieprawidłowy ich dobór i stosowana ilość mogą wpływać na brak skuteczności. Z drugiej strony olbrzymi rozrzut dostępnych produktów na rynku (ok. 20 000-80 000 jednostek rekomendowanych na 5-10 kg masy ciała lub 100-150 g karmy suchej) budzi wątpliwości, czy każdy preparat jest bezpieczny na rynku (nadmiar podaży nie jest neutralny ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju kolonopatii włókniejącej).

Ważne też jest, w jakim stopniu preparat jest zabezpieczony przed niszczącym działaniem soków żołądkowych (zwykła kapsułka, mikrokapsułki, liofilizat), bo to w dużej mierze od tego (wraz z ilością tłuszczu i białka do rozłożenia) zależy jego skuteczność później w jelicie.

Najnowsze badania nad mikrobiotą wskazują, że kluczowe znaczenie w jej modyfikacji mają biegunki i czynniki, które do nich prowadzą. Dlatego wspieranie swoistymi probiotykami (np. Enterococcus faecium SF68) dla psów powinno być prowadzone jak stały element dietoterapii, wraz z obja...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.