Przetrwały przewód tętniczy u 9-letniego psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przetrwały przewód tętniczy u 9-letniego psa – opis przypadku

Ze względu na wiek oraz zaawansowaną przebudowę serca nie zdecydowano się na operacyjne bądź przez­naczyniowe zamknięcie przewodu. U pacjenta zastosowano farmakologiczne leczenie powstałej niewydolności serca w postaci: pimobendanu, benazeprilu, spironolaktonu oraz furosemidu. Po 4 tygodniach wykonano badania kontrolne. Z opisu właścicieli wynika, że pies stał się mniej apatyczny, o wiele mniej charczy i kaszle. W badaniu echokardiograficznym zaobserwowano zmniejszenie się, w odniesieniu do pierwszego badania, wymiarów lewego przedsionka (LA/Ao 2,18) oraz poprawę funkcji skurczowej lewej komory (FS 35%) (ryc. 6). Pozostałe parametry nie uległy zmianie. W badaniu elektrokardiograficznym w dalszym ciągu obserwowano tachykardię zatokową 170-190/min.

Omówienie

Przetrwały przewód tętniczy jest jedną z nielicznych wrodzonych wad serca, które są w pełni korygowalne, jeśli są rozpoznane odpowiednio wcześnie. Istnieją dwa główne sposoby na skuteczne wyleczenie tej wady. Pierwszą metodą jest chirurgiczne zamknięcie przewodu przebiegające z otwarciem klatki piersiowej. Druga metoda polega na przezskórnym i przeznaczyniowym zamknięciu naczynia za pomocą zatyczki, czyli Amplatzera (Amplatz Canine Duct Occluder), lub specjalnej sprężynki wewnątrznaczyniowej (coil). W przypadku zdiagnozowania przewodu Botalla przed rozpoczęciem wtórnej przebudowy serca, która prowadzi do powstania zastoinowej niewydolności serca, rokowania tych zabiegów są znakomite. Największa przeżywalność została stwierdzona, jeśli zabieg korekcji przeprowadzi się u młodych zwierząt (3).

W przypadku niewykrycia wady odpowiednio wcześnie przeprowadzenie zabiegu jest ryzykowne oraz nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

W tych przypadkach pozostaje jedynie doraźne leczenie farmakologiczne powstałej zastoinowej niewydolności serca. Takie leczenie zostało wprowadzone u opisanego psa, niemniej jednak przy tak zaawansowanych zmianach jest to leczenie jedynie chwilowo poprawiające stan ogólny pacjen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.