Przeszczep autogeniczny skóry u kota z wykorzystaniem metody kieszeniowej Bunnella – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przeszczep autogeniczny skóry u kota z wykorzystaniem metody kieszeniowej Bunnella – opis przypadku

Opis operacji

Premedykację wykonano przy użyciu dexmedetomidyny w dawce 10 µg/kg mc., butorfanonu w dawce 0,2 mg/kg mc. i ketaminy w dawce 3 mg/kg mc. Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu wziewnym z wykorzystaniem izofluranu. Przeciwbólowo, zarówno w czasie zabiegu, jak i bezpośrednio po zabiegu, zastosowano fentanyl w dawce 5 µg/kg mc., co 8 godzin przez 2 kolejne dni. Przed operacją ogolono kończynę na całej długości oraz prawą stronę klatki piersiowej. Po dokładnym umyciu ogolonych części autopodialny odcinek operowanej kończyny owinięto sterylną opaską adhezyjną, a dezynfekcję pola operacyjnego wykonano 70-proc. roztworem alkoholu oraz spirytusowym roztworem jodyny. Pole operacyjne obłożono jałową serwetą (75 x 75 cm).

Wykonano dwa cięcia długości około 5 cm w połowie wysokości klatki piersiowej wzdłuż 5. i 8. żebra. Przez powstały w ten sposób kanał, po odpreparowaniu skóry od tkanki podskórnej, przełożono kończynę piersiową (której koniec zabezpieczono gumową nakładką wykonaną z lateksowej rękawiczki, aby uniknąć podrażnień i nadać poślizg przeprowadzanej kończynie). Po przeprowadzeniu podskórnym kończyny połączono brzegi nacięcia na klatce piersiowej z wolnymi brzegami skóry na kończynie (szwy węzełkowe – co 3-4 m – PGA 2-0) (ryc. 3 a-d). Przestrzeń pod bliższym i dalszym odcinkiem kończyny zabezpieczono jałowym gazikiem w celu zapobieżenia odleżynom. Bezpośrednio po zabiegu założono opatrunek na klatkę piersiową, aby uniemożliwić nadmierny ruch operowanej kończyny (ryc. 4) (1).

Po zabiegu kot przebywał zamknięty w klatce kenelowej przez 10 dni. Przez pierwsze 3 doby po zabiegu kot był dokarmiany i pojony przez obsługę szpitala. Po upływie 3 dni kot przyzwyczaił się do założonego opatrunku oraz zaczął samodzielnie pobierać pokarmy.

W 4. i 10. dniu dokonano weryfikacji stanu gojenia pod opatrunkiem. W czasie badania 10. dnia stwierdzono zadowalający stan gojenia (ryc. 5). W związku z powyższym zdjęto szwy oraz założono w sedacji kolejny opatr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.