Przepukliny rozworu przełykowego u psów i kotów – przyczyny, diagnostyka i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepukliny rozworu przełykowego u psów i kotów – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Objawy przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego to:

wymioty, wymioty rzekome, zwiększone ślinienie, częste przełykanie, odbijanie, fetor ex ore, a także kaszel i duszność.

W przypadku przepukliny niewielkiego stopnia zaburzenie to może przebiegać bezobjawowo. Czasami obserwuje się skrócenie przełyku, które jest następstwem przewlekłego stanu zapalnego i bliznowacenia.

U psów z wrodzoną przepukliną wślizgową rozworu przełykowego obserwowane może być również wtórne rozszerzenie przełyku. W przypadku wrodzonej przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego objawy mogą pojawiać się już po odstawieniu zwierząt od mleka matki i przejściu na pokarm stały. Przy wrodzonej przepuklinie objawy zwykle pojawiają się do 1. roku życia, natomiast objawy nabytej przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego występują u zwierząt w różnym wieku (1-3, 5-10).

Przepuklina okołoprzełykowa to zaburzenie polegające na przemieszczeniu części żołądka, poprzez rozwór przełykowy przepony, w okolicę śródpiersia obok części piersiowej przełyku. W przypadku tej przepukliny połączenie żołądkowo-przełykowe znajduje się w prawidłowej pozycji (ryc. 3). Ten rodzaj przepukliny przebiega najczęściej bezobjawowo, gdyż nie powoduje zarzucania wstecznego z żołądka. Czasami jednak może być przyczyną ostrego stanu spowodowanego niedrożnością (4, 5, 7).

Z przepukliną typu III mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do jednoczesnego występowania przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego oraz przepukliny okołoprzełykowej. Z kolei o przepuklinie typu IV mówi się wówczas, gdy dojdzie do przemieszczenia oprócz żołądka również innych narządów jamy brzusznej. Przepukliny typu III i IV występują bardzo rzadko (6).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.