Przepuklina przeponowo-osierdziowa – rzadką wadą wrodzoną? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina przeponowo-osierdziowa – rzadką wadą wrodzoną?

Przepuklina przeponowa otrzewnowo-osierdziowa jest wadą powstałą na skutek połączenia pomiędzy jamą otrzewnej i workiem osierdziowym. Jest to przepuklina wrodzona i stanowi ok. 15% wszystkich wad w obrębie przepony (2). Jest wadą, która występuje częściej niż przepukliny przeponowe otrzewnowo-opłucnowe. U psów i kotów zawsze ma charakter wady wrodzonej, ponieważ w życiu pozapłodowym nie istnieje bezpośrednie połączenie pomiędzy jamą otrzewnej a workiem osierdziowym. Najszerzej akceptowaną teorię odnośnie do powstawania tej wady stanowi teza, że przepuklina przeponowa powstaje w wyniku nieprawidłowego zamknięcia lub uszkodzenia prenatalnego dolnego odcinka przepony w tzw. trójkącie mostkowo-żebrowym. W jego wyniku dochodzi do powstania szczeliny pomiędzy włóknami ścięgnistymi przepony (3). Zaburzenie to może być efektem działania teratogenów, wady genetycznej lub urazu prenatalnego (1).

Mimo że jest to wada rozwojowa, nie ma ona charakteru dziedzicznego. Stwierdzono jednak, że u owczarków collie i cocker spanieli wadą tą może być obciążonych kilka zwierząt z tego samego miotu. Zwiększone ryzyko przepukliny przeponowej otrzewnowo-osierdziowej dotyczy wyżłów weimarskich. Do zaburzenia mogą być także predysponowane koty domowe długowłose, himalajskie (1) oraz koty perskie (3). Przepuklinie przeponowo-osierdziowej może towarzyszyć wiele innych wrodzonych zaburzeń, np.: deformacje mostka, przepuklina ściany brzucha w linii pośrodkowej, przepuklina pępkowa, kręta i długa sierść wzdłuż brzucha, wady serca (ubytek w przegrodzie międzykomorowej), wrodzone zespolenie wrotno-oboczne oraz zaburzenia naczyń płucnych. U kotów opisuje się współwystępowanie choroby wielotorbielowatej nerek (1). Przez połączenie między jamą otrzewnową a workiem osierdzia wnikają najczęściej jelita, śledziona i wątroba. Zdarza się, że proces przebiega stopniowo i przemieszczenie narządów jamy brzusznej postępuje stopniowo, a progresja jest związana ze wzrostem ciśnienia śródbrzusznego (3).

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.