Przebieg ciąży u małych gryzoni domowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przebieg ciąży u małych gryzoni domowych

Jak należy dbać o samicę w czasie ciąży?

Samice w czasie trwania ciąży wymagają szczególnej opieki. Należy:

  • Pamiętać o regularnym sprzątaniu klatki. Właściwe warunki higieniczne są bardzo ważne i nie należy zaniedbywać sprzątania w okresie ciąży samicy. Trzeba to robić spokojnie, nie powodując nadmiernego hałasu. Najlepiej, aby czynności te wykonywała osoba, którą samica zna. Ostatnie sprzątanie powinno mieć miejsce wkrótce przed porodem, aby nie było konieczności wykonywania go w ciągu pierwszych 10 dni po porodzie. Może to zestresować samicę i odbić się niekorzystnie na młodych.
  • Dobrze karmić przyszłą mamę, dostarczając jej urozmaiconego, dobrej jakości pożywienia.
  • Pod koniec ciąży dostarczyć samicy materiału do budowy gniazda – ligniny, siana, bawełnianych skrawków. Niemożność zbudowania gniazda może wywołać tak silny stres, że samica zabije wszystkie młode wkrótce po ich urodzeniu. Zwierzętom, które do wychowu młodych potrzebują dziupli (burunduki), należy dostarczyć wygodne domki lęgowe.
Nie należy:
  • Przenosić samic do nieznanych im klatek. Jeżeli samice żyją w grupie i chcemy oddzielić ciężarną samicę od innych, lepiej nie robić tego przed samym porodem, ale wcześniej, aby miała czas oswoić się z nową sytuacją. Lepiej jednak pozostawić ją w starej klatce, a do innej przenieść pozostałe osobniki. Tak samo postępujemy, gdy chcemy oddzielić ją od samca.
  • Łączyć ich z innymi osobnikami. Ten proces dla zwierząt zawsze związany jest ze stresem i, na ile to możliwe, należy go unikać w trakcie trwania ciąży i w okresie, gdy samica karmi młode.
  • Utrzymywać zwierząt w zbyt dużym zagęszczeniu. To stosunkowo częsty problem, z którym w praktyce często się spotykamy. Nadmierne zagęszczenie i związany z tym stres prowadzą często do walk między zwierzętami. Nie są to dobre warunki do spokojnego wzrostu młodych. Zestresowana samica może je zabić bądź porzucić gniazdo.
  • W ostatnim tygodniu ciąży lepiej nie brać samicy na ręce. Upadek z wysokości grozi poronieniem, tak samo jak zbyt mocne, uciskające brzuch trzymanie.
  • Po porodzie nie należy niepokoić samicy, brać jej na ręce, grzebać w gnieździe, wyciągać maluszków.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.