Przebieg ciąży u małych gryzoni domowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przebieg ciąży u małych gryzoni domowych

Ile dokładnie dni będzie trwała ciąża?

Właściciele często chcą, abyśmy określili datę porodu. Niestety, nawet znając średni czas trwania ciąży u danego gatunku, możemy zrobić to tylko w przybliżeniu. W obrębie gatunku obserwujemy bowiem różną długość trwania ciąży – zależna jest ona od cech osobniczych, rasowych, od tego, z jakiego szczepu dany osobnik pochodzi. Są też inne dodatkowe prawidłowości:

  • ciąże wielopłodowe trwają zazwyczaj krócej,
  • ciąża przebiegająca równocześnie z laktacją jest dłuższa (wynika to z opóźnionej implantacji zarodków).

Czy one rozmnażają się cały rok?

Zwierzęta dziko żyjące wykazują wyraźną sezonowość rozpłodu. Rozmnażają się tylko w okresach, gdy warunki środowiskowe są najkorzystniejsze zarówno dla matki, jak i dla potomstwa (klimat, dostępność pożywienia). Udomowienie sprawiło jednak, że większość małych gryzoni trzymanych w domach rozmnażać się może właściwie przez cały rok (poza burundukami, które pozostają raczej sezonowe, choć czas trwania  rozmnażania może się wydłużać).

Jest to związane z łatwym dostępem do pożywienia, niezależnie od pory roku, jak również z wydłużeniem dnia świetlnego. W mieszkaniach, z powodu zapalonych wieczorami świateł, nie ma skrócenia ilości dostępnego w ciągu dnia światła (co w warunkach naturalnych w ziemi ma miejsce). Zmniejszenie ilości światła prowadzi w przyrodzie do zatrzymania cykli płciowych w tym okresie. W warunkach domowych nie są one przerywane. Tym większa odpowiedzialność ciąży na człowieku, aby nie dopuszczać do tego, by samica na okrągło rodziła. Doprowadza to do wyniszczenia jej organizmu.

Co się dzieje z organizmem samicy w czasie ciąży?

W czasie trwania ciąży w całym organizmie samicy zachodzą bardzo rozległe zmiany. Dotyczą one nie tylko narządów rozrodczych, ale również układu dokrewnego, nerwowego, krwionośnego, przemiany materii.

Właścicielom oczywiście najłatwiej jest dostrzec zmiany w obrębie macicy, a dokładniej – wpływ tych zmian na zarys brzucha, który pod koniec ciąży wyraźnie się zaokrągla. Macica w czasie trwania ciąży znacznie się powiększa, staje się ciężka. Musi pomieścić w sobie czasem nawet kilkanaście maluchów. Zarodki zwierząt wielopłodowych wędrują wzdłuż rogów macicy, gdzie następnie dochodzi do ich implantacji. Następuje to w klika dni po owulacji. Co ciekawe, odległości między zarodkami są prawie identyczne. Dalej dochodzi do rozwoju błon płodowych i zarodek przeobraża się w płód. Wytwarza się łożysko. U gryzoni występuje typ łożyska właściwego, gdzie część matczyna jest stosunkowo mała (łożysko zbudowane jest z części płodowej i matczynej, pochodzi bowiem zarówno z tkanek płodu, jak i matki).

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.