Problemy neurologiczne w przebiegu niedoczynności tarczycy u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Problemy neurologiczne w przebiegu niedoczynności tarczycy u psów

Neurologiczne objawy niedoczynności tarczycy

Jak wspomniano we wstępie, niedoczynność tarczycy jest chorobą, której objawy nie dotyczą wyłącznie skóry. W przebiegu omawianej choroby dochodzi do rozwoju objawów ze strony układów: nerwowego, ruchu, krążenia, narządu wzroku, układu moczowo-płciowego.

Niedoczynność tarczycy jest jedną z częstych przyczyn chorób układu nerwowo-mięśniowego. Wiele chorych psów nie wykazuje objawów ospałości, nietolerancji na zimno oraz otyłości, a zmiany skórne występują w 60-80% przypadków (8, 23). Jednymi z objawów niedoczynności są neuropatia i miopatie. Niewiele wiadomo do dzisiaj na temat patogenezy neuropatii o podłożu metabolicznym. Istnieje kilka mechanizmów mogących powodować neuropatie. Najistotniejsze spośród nich przedstawiono w tab. 1 (s. 80) (25, 13, 14).

Tab. 1. Mechanizmy powodujące neuropatie

W przypadku podejrzenia, że objawy neurologiczne związane są z niedoczynnością tarczycy, podstawą w dalszym postępowaniu jest jej rozpoznanie lub wykluczenie. Algorytm wykonania badań laboratoryjnych został przedstawiony na stronie 78.

Uogólniona neuropatia obwodowa

Choroba występuje zazwyczaj u psów ras średnich i dużych w wieku średnim i starszych, najczęściej spotykana jest u labradorów i dobermanów (13, 14, 24, 26). Tej postaci neuropatii towarzyszą zwykle objawy dermatologiczne, hipercholesterolemia, wzrost masy ciała oraz powolny rozwój objawów neurologicznych w okresie 2-8 tygodni (4, 12). Zwierzęta chore wykazują nietolerancję wysiłkową, osłabienie. Z czasem pojawiają się: niedowład poprzeczny lub czterokończynowy, niezborność, osłabienie odruchów rdzeniowych i zaniki mięśniowe. Zaburzenia reakcji postawnych i osłabienie odruchów rdzeniowych są zazwyczaj lepiej widoczne w kończynach miednicznych, stopniowo obejmując również kończyny piersiowe (5, 11). Niekiedy występują również zaburzenia ze strony nerwu twarzowego i objawy przedsionkowe. Należy zaznaczyć, że u psów może wystąpić kulawizna kończyn piers...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.