Aspekty prawne wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze oraz leki recepturowe przeznaczone dla ludzi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aspekty prawne wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze oraz leki recepturowe przeznaczone dla ludzi

Recepta weterynaryjna

Analizując tematykę świadczenia usług weterynaryjnych przez lekarzy weterynarii w aspekcie leczenia zwierząt, należy wskazać, że ustawodawca umożliwił lekarzom weterynarii stosowanie u zwierząt produktów leczniczych lub leków recepturowych przeznaczonych dla ludzi. Możliwość ta jednak została ujęta przez ustawodawcę w ścisłe ramy prawne, sprawiając, że stanowi ona szczególną czynność, mając na uwadze leczenie zwierząt.

Podstawowym aktem prawa powszechnego, regulującym opisywane zagadnienie, jest wydane na podstawie delegacji art. 69 Ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. O zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 187, poz. 1567 i Nr 240 poz. 2052) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. W sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze oraz leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt (Dz.U. z 2003 Nr 97, poz. 891).

W świetle treści powoływanego Rozporządzenia lekarz weterynarii może wystawiać recepty na produkty lub leki, jeżeli nabyte w ten sposób produkty lub leki będą stosowane u zwierzęcia przez jego właściciela lub lekarza weterynarii, który wystawił daną receptę w ramach wykonywanej przez niego praktyki lekarsko-weterynaryjnej (gdy na rynku brak jest odpowiedniego leku zarejestrowanego dla zwierząt).

Wystawienie recepty przez lekarza weterynarii należy zdefiniować jako czytelne naniesienie na awersie recepty właściwych danych, wraz ze złożeniem własnoręcznego podpisu przez wystawiającego receptę lekarza.

Wszelkiego rodzaju poprawki na druku recepty polegają na dodatkowym odciśnięciu pieczęci w miejscu dokonanych poprawek oraz złożeniu podpisu. Poprawki te mogą być dokonywane tylko i wyłącznie przez wystawiającego receptę. Istotny wydaje się także fakt, że ustawodawca nie przewidział możliwości zamieszczania na recepcie informacji niezwiązanych z jej przeznaczeniem oraz wszelkiego rodzaju reklamy.

W załączniku...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.