Pozaustrojowa terapia skoncentrowaną falą uderzeniową ESWT - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pozaustrojowa terapia skoncentrowaną falą uderzeniową ESWT

Bazując na dawkach stosowanych u ludzi, trzeba uwzględnić rodzaj schorzenia i gatunek zwierzęcia (18). U psów i kotów odpowiednia liczba impulsów znajduje się w granicach 200-2000 Hz w zależności od schorzenia (1). Badania u świń z defektami skórnymi wykazały, że niska energia fali uderzeniowej stymuluje gojenie skóry w przeciwieństwie do wysokiej energii fali, która spowolniała ten proces (19). U królików podczas badań zaobserwowano, że ścięgno Achillesa uległo nekrozie przy gęstości energii ponad 0,28 mJ/mm2 (9). Badania ultrasonograficzne wskazują, że zmiany chorobowe leczone ESWT znacznie szybciej ulegały procesom regeneracyjnym w porównaniu do grupy kontrolnej. ESWT posiada nieinwazyjny mechanizm, który zdaje się stymulować gojenie zapalenia więzadeł i należy go rozważyć przed podjęciem bardziej inwazyjnego leczenia (20). Inne badanie obejmujące zastosowanie fal uderzeniowych w obrębie tkanki kostnej wykazało, że stosunkowo niskie poziomy energii nie stymulowały tworzenia kości, podczas gdy te, które wykorzystywały wysokie poziomy energetyczne, powodowały kościotworzenie (21).

Fala uderzeniowa jest stosunkowo nowym sposobem leczenia psów. W ortopedii weterynaryjnej ESWT używana jest do leczenia różnych schorzeń ortopedycznych, m.in.: zapalenia kości i stawów, zmian zwyrodnieniowych czy urazów ścięgien (22, 23). Doniesienia kliniczne wskazują działanie terapeutyczne w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego w przypadku zapalenia i uszkodzenia ścięgien oraz zapalenia kości i stawów u psów. Wyniki jednego z badań ukazały zwiększenie zakresu ruchomości stawu kolanowego i stawu biodrowego u psów z osteoartrozą w wyniku zmniejszenia dolegliwości bólowych, jednak nie wykonano tego badania u grupy kontrolnej (24).

Istnieją także doniesienia na temat pozytywnego wpływu fali uderzeniowej zastosowanej w przypadku zwapnienia przyczepów mięśniowych w obrębie stawu barkowego (25). Leeman, Shaw i inni, badając wpływ fali uderzeniowej wraz z zastosowaniem ćwiczeń te...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.