Postępowanie weterynaryjno-sądowe w przypadku wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt – obserwacje własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie weterynaryjno-sądowe w przypadku wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt – obserwacje własne

Należy jeszcze zaznaczyć, że do opisywanych zdarzeń najczęściej dochodzi na terenach zabudowanych, w których prędkość poruszających się pojazdów jest niewielka. Skutkuje to zatem faktem, iż uderzone przez nadjeżdżające samochody psy z reguły przeżywają kolizję i, będąc niewątpliwie w szoku, niezwłocznie się oddalają.

Odmiennie przedstawiają się okoliczności wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt wolno żyjących. Zdarzają się one najczęściej na terenach niezabudowanych i skutkują głównie śmiercią zwierzęcia biorącego udział w kolizji, a niejednokrotnie w ich wyniku powstają rozległe uszkodzenia pojazdów mechanicznych. Należy także zaznaczyć, iż ten rodzaj zdarzeń drogowych stanowi także znaczne zagrożenie utraty zdrowia dla osób poruszających się pojazdem aniżeli analizowane kolizje z udziałem zwierząt domowych, czyli psów.

Brak zapotrzebowania na opinie biegłych lekarzy weterynarii w przypadku wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt wolno żyjących wynika z faktu, iż odpowiedzialność za nie spoczywa na zarządcy drogi (na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego oraz art. 20 Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 19 poz. 115), bądź na kole łowieckim (jeżeli w tym czasie było organizowane polowanie zbiorowe – art. 32 ust. 6 Ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, Dz. U. z 1995 r. Nr 147 poz. 713).

W tym miejscu należy także wspomnieć o wypadkach komunikacyjnych z udziałem zwierząt gospodarskich. Według doświadczenia sądowo-weterynaryjnego autorów pracy należą one jednak do rzadkości. Zatem podobnie jak wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt wolno żyjących, zostały one w niniejszej pracy tylko wspomniane.

Powracając jednak do głównego tematu naszych rozważań, należy stwierdzić, że niejednokrotnie także właściwy organ procesowy podaje biegłemu lekarzowi weterynarii szczegółowe informacje dotyczące charakteru powstałych uszkodzeń w danym pojeździe mechanicznym w celu odniesienia – po...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.