Postępowanie terapeutyczne w przypadku lęku oraz fobii u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie terapeutyczne w przypadku lęku oraz fobii u psów i kotów

Tab. 1. Farmakoterapia lęku i fobii u psów oraz kotów

Terapia behawioralna

W przypadku kotów ograniczenie odczuwania strachu i lęku polega głównie na modyfikacji środowiska i zminimalizowaniu działania bodźca poprzez umożliwienie ucieczki oraz ukrycia się. Nigdy nie należy wyciągać kota z jego kryjówki, tylko pozwolić mu samemu ocenić sytuację i wyjść, gdy poczuje się bezpiecznie. Innym ważnym czynnikiem w terapii kotów jest budowa poczucia pewności siebie i poprawa nastroju poprzez umożliwienie odnoszenia sukcesów łowieckich w zabawie w polowanie i zapewnienie możliwości realizacji naturalnych zachowań oraz potrzeb.

W przypadku psów terapia behawioralna obejmuje:

zbudowanie relacji opartej na zaufaniu do opiekuna,nauczenie psa korzystania ze strategii radzenia sobie,pracę nad budowaniem pewności siebie,odwrażliwianie.

Zbudowanie relacji opartej na zaufaniu

Jest ono kluczowe w pracy z psem, szczególnie lękliwym. Najnowsze badania potwierdzają, że u psów występuje zjawisko referencji społecznej. Zjawisko to polega na wykorzystaniu przez psy emocjonalnych wskazówek partnera społecznego, np. opiekuna lub drugiego psa, i dostosowaniu do nich zachowania. Pozytywna reakcja zaufanego partnera społecznego na dany bodziec wpływa na zachowanie psa i prowokuje u niego takie same odczucia, np. gdy opiekun psa pokazuje, że boi się jakiegoś przedmiotu, pies unika kontaktu z tym obiektem, a gdy opiekun pokazuje pozytywne odczucia względem przedmiotu, pies chętnie do niego podchodzi i eksploruje (3).

Wykorzystanie zjawiska referencji społecznej jest bardzo pomocnym narzędziem w pracy z psem lękliwym.

Pomaganie psu w sytuacji, gdy odczuwa strach lub lęk, jest czynnikiem budującym zaufanie i sprawia, że przy kolejnych ekspozycjach na działanie bodźca powodującego strach pies, który ma zaufanie do opiekuna, sam zwróci się do niego po pomoc, a nie będzie uciekał przed siebie.

Strategia radzenia sobie

Kolejnym ważnym elementem j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.