Postępowanie dietetyczne zapobiegające powstawaniu otyłości u psów i kotów po kastracji i sterylizacji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie dietetyczne zapobiegające powstawaniu otyłości u psów i kotów po kastracji i sterylizacji

Otyłość staje się coraz powszechniejszym problemem w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych gospodarczo otyłych może być nawet 24-34% psów. Także w Polsce problem jest coraz poważniejszy i zauważalny. Wyniki badań przeprowadzonych w latach 2009 i 2012 w ramach programu „Lekarze weterynarii w walce z otyłością” wykazały, że problem ten dotyczy co najmniej jednej trzeciej psów hodowanych w naszym kraju.

Mając na uwadze skalę problemu, otyłość powinna być traktowana jako choroba dietozależna – lub według starszej nomenklatury choroba cywilizacyjna – oraz czynnik usposabiający do powstania także innych zaburzeń, np. chorób stawów, cukrzycy czy zwiększonej podatności na zakażenia. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka nadwagi i otyłości, która zaczyna się od regularnego kontrolowania masy ciała zwierzęcia. Zaobserwowanie w początkowej fazie rozwijającej nadwagi u psa daje realną szansę, że wprowadzone postępowanie dietetyczne nie doprowadzi do rozwijającej się nadwagi i otyłości.

Przyczyny nadwagi i otyłości u psów

Przyczyny nadwagi i otyłości u psów są następujące: niedostosowana zawartość energii w diecie w stosunku do wydatków energetycznych (bilans energii dodatni) lub nieprawidłowe zestawienie w diecie ilości poszczególnych składników diety, brak lub zbyt niska aktywność fizyczna, nieprawidłowe nawyki żywieniowe wynikające głównie ze stosowania przekąsek, „resztek ze stołu” jako składników, które według właścicieli nie są składnikami dostarczającymi energii, predyspozycje rasowe i genetyczne czy niektóre jednostki chorobowe, np. niedoczynność tarczycy. W powstawaniu otyłości istotne znaczenie mają także zaburzenia hormonalne powstałe w wyniku kastracji psa/kota lub sterylizacji suki/kotki, czego efektem najczęściej jest zmniejszenie intensywności przemian metabolicznych i związane z nimi zmniejszone zapotrzebowanie na składniki energetyczne.

Kastracja i sterylizacja

Zabieg kastracji i sterylizacji jest j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.