Podział bakteryjnych zakażeń układu oddechowego psów i kotów w zależności od lokalizacji procesu chorobowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podział bakteryjnych zakażeń układu oddechowego psów i kotów w zależności od lokalizacji procesu chorobowego

Zapalenia migdałków (tonsillitis)

Kolejnymi strukturami w drogach oddechowych, które mogą ulec zakażeniu bakteriami, są: migdałki, gardło i krtań. U psów i kotów zapalenia migdałków (tonsillitis) o charakterze pierwotnym, podobnie jak u ludzi, mogą mieć etiologię wirusową, jak i bakteryjną. Najczęściej notowane są u osobników młodych, małych ras (w przypadku psów).

Choroba objawia się apatią, gorączką, brakiem apetytu. Na ogół zapalenie migdałków jest obustronne; często może towarzyszyć zapaleniu gardła. Oglądaniem migdałków okiem nieuzbrojonym lub podczas faryngoskopii można wykazać ich zaczerwienienie, obecność na ich powierzchni wybroczyn oraz obecność ropnej wydzieliny w ich obrębie. W wielu przypadkach zapalenie migdałków jest powikłaniem takich stanów i zaburzeń, jak: wymioty, regurgitacja, zapalenia dziąseł i przyzębia, zapalenie tchawicy, zapalenie nosa.

Rozpoznanie zapalenia migdałków stawiane jest na podstawie wyników badania klinicznego pacjentów, faryngoskopii oraz badania mikrobiologicznego wymazów pobranych z migdałków. Głównymi drobnoustrojami izolowanymi z przypadków tonsillitis od psów i kotów są: E. coli, gronkowce, hemolityczne paciorkowce, Proteus, Pseudomonas, Enterococcus i Pasteurella (12, 13).

Leczenie pierwotnego bakteryjnego tonsillitis polega na stosowaniu odpowiednich antybiotyków.

Jeżeli choroba rozwija się wtórnie do innych zaburzeń, przed rozpoczęciem antybiotykoterapii powinny być one skorygowane, co w wielu przypadkach skutkuje ustąpieniem infekcji. Chirurgiczne usunięcie migdałków należy rozważyć w przypadkach nawracających pierwotnych zakażeń tego narządu, przy niereagującym na antybiotykoterapię ropnym zapaleniu oraz w sytuacji, gdy powiększone migdałki utrudniają oddychanie (14).

Zakażeniom bakteryjnym migdałków często towarzyszą infekcje gardła. Najczęściej zapalenie gardła jest procesem wtórnym, rozwijającym się na podłożu chorób miejscowych lub układowych. Często towarzyszy ono: zakażeniom wirusowym i ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.