Podkliniczny niedobór wapnia i jego wpływ na wyniki rutynowych badań laboratoryjnych w różnych okresach laktacji u krów mlecznych

Podkliniczny niedobór wapnia i jego wpływ na wyniki rutynowych badań laboratoryjnych w różnych okresach laktacji u krów mlecznych

Obserwacje epizootiologiczne oraz wyniki badań klinicznych, anatomopatologicznych i laboratoryjnych prowadzonych w chlewniach średnio- i wielkotowarowych, w których stwierdzano nagłe zachorowania – z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, przede wszystkim wśród warchlaków i tuczników – wskazują, że ich przyczyną dość często bywa pleuropneumonia świń. Czynnikiem etiologicznym tej choroby są drobnoustroje Actinobacillus pleuropneumoniae (App).

Cechą charakterystyczną pleuropneumonii świń są nagłe padnięcia świń z wyraźnymi zaburzeniami ze strony układu oddechowego. W ostatnich latach zdecydowanie częściej rejestruje się postać chroniczną tej choroby, w przebiegu której objawy kliniczne nie są już tak oczywiste, natomiast wciąż występują straty produkcyjne i zmiany patologiczne stwierdzane w badaniu poubojowym, takie jak: zrosty, zapalenie opłucnej oraz wyraźne ogniska zapalne i ropnie w płucach (1).

Niejednokrotnie w stadzie występuje kilka różnych serotypów App, w tym te o niskiej, jak i wysokiej zjadliwości. W takich sytuacjach dochodzić może do nagłych wybuchów choroby, nie z powodu wprowadzenia do stada zjadliwego serotypu, ale z powodu błędów w zarządzaniu, w tym przede wszystkim nadmiernego zagęszczenia szybko rosnących świń czy też zbyt dużej dobowej amplitudy temperatury w chlewni. W ciągu ostatniego dziesięciolecia obserwuje się gwałtowne rozprzestrzenianie się zakażeń nowymi nieznanymi dotychczas w Polsce serotypami App, co związane jest z upowszechniającym się międzynarodowym obrotem prosiąt i warchlaków.

Należy podkreślić, że występowanie różnych serotypów App jest w znacznej mierze ograniczone terytorialnie. Dane z USA i Kanady wskazują, że w Ameryce Płn. najczęściej izolowane są serotypy: 1, 2 i 5, w Europie izoluje się przede wszystkim serotypy: 1, 2 i 3, a w Azji – serotypy 2 i 5 (2). W Polsce najczęściej występującymi serotypami są: 2, 4, 6 i 9 (3).

Zróżnicowane jest także natężenie występowania omawianej choroby w poszczegól...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.