Płukanie kanałów słuchowych jako wstęp do skutecznej terapii miejscowej w przebiegu przewlekłego zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Płukanie kanałów słuchowych jako wstęp do skutecznej terapii miejscowej w przebiegu przewlekłego zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego u psów

Pacjenta należy ułożyć na boku, z nieco uniesioną do góry głową. Oczy zakropić, aby zapobiec wysychaniu powierzchni rogówek, a następnie dodatkowo okryć głowę ligniną.

Na ryc. 1 przedstawiono niezbędne narzędzia do przeprowadzenia zabiegu płukania zewnętrznego przewodu słuchowego w znieczuleniu ogólnym. Szczegółowo zostaną one opisane przy omawianiu procedury wykonania.

W pierwszej kolejności należy wykonać wstępne badanie otoskopowe lub wideootoskopowe w przypadku chęci dokumentacji oraz pozyskania materiału porównawczego w razie konieczności powtórnego badania (ryc. 2). Z doświadczenia autorów wynika, że największe znaczenie mają odpowiednia długość oraz średnica nakładek, które zostaną wprowadzone do kanału słuchowego. O ile zwykle mamy do wyboru nakładki o różnych średnicach, o tyle przy użyciu standardowego otoskopu ręcznego możemy mieć problem z dotarciem do samej błony bębenkowej. Dotyczy to zwłaszcza dużych psów – z uwagi na znaczną długość kanałów słuchowych (zwykle do kilkunastu centymetrów). W takich przypadkach najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie endoskopu sztywnego, takiego, jaki jest wykorzystywany w zabiegach rhinoskopii (ryc. 4). Jego dodatkowym atutem jest kamera, dzięki której możemy zachować obrazy lub nagrania z przebiegu badania. Jest to szczególnie przydatne w trakcie omawiania stanu kanałów słuchowych z właścicielem, jak również do oceny postępów leczenia – jako materiał porównawczy podczas kontrolnego badania wideootoskopowego. Podczas badania należy zwrócić szczególną uwagę na ilość i rodzaj wysięku, obecność rumienia oraz wykwitów na ścianach przewodu słuchowego, a także ocenić stan błony bębenkowej (co jest niemożliwe w przypadku bardzo dużej ilości wysięku w świetle kanału słuchowego). Następnie, przed rozpoczęciem płukania, należy pobrać próbki do badań – cytologicznego oraz na posiew bakteriologiczny i/lub mikologiczny (najlepiej, używając otoskopu, pobrać materiał z części poziomej kanału).

Do płukania bardzo dobrz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.