Pies kontra inteligentne zabawki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pies kontra inteligentne zabawki

Smakołyk do zabawy

Różnego rodzaju drobne smakołyki, odpowiednio nadziane witaminami, mogą również posłużyć nam do wypełnienia gier strategicznych, specjalnych piłek i walców czy gadżetów, na przykład tych znanej marki Kong. Jedna z najpopularniejszych zabawek tej marki, polecana przez weterynarzy na całym świecie, ma charakterystyczny kształt bałwanka i jest dostępna w wersji Classic lub Extreme.

Ten gryzak świetnie sprawdza się zwłaszcza u psów przeżuwaczy. Jest wykonany z wysokiej jakości kauczuku, dzięki czemu jest trwały oraz odporny na szarpanie i gryzienie, które jest nieuniknione, bo stanowi uciekającą, a dzięki wypełnieniu smakołykami (na przykład psimi przysmakami czy specjalnymi pastami) – także smaczną zabawkę dla czworonoga. Zanim da się go pupilowi, można go najpierw dodatkowo zamrozić, co sprawi, że jedzenie będzie trudniej wyciągnąć, a tym samym zabawa się wydłuży.

Zabawki Kong stymulują naturalne instynkty gryzienia u psa (dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie on gryzł buty czy meble), a dodatkowo pozwalają mu rozładować niepokój związany na przykład z koniecznością pozostania samotnie w domu.

Dlatego jeśli właściciele często wychodzą na kilka godzin do pracy czy na zakupy, warto polecić im taką zabawkę-smakołyk dla psa, która pozwoli zająć pupila i sprawić, że lepiej zniesie on nieobecność opiekunów. Odpowiednio dobrana zabawka wysokiej jakości to dobra inwestycja, bo wystarczy ona psu na lata, zanim konieczna będzie wymiana na nowy model.

Chętnie kupowane są także specjalne piłki lub wałki Snacky z otworami pozwalającymi na umieszczenie smakołyków w środku – aby zwierzę mogło się do nich dostać, musi nauczyć się odpowiednio turlać piłkę. Przedmioty te najlepiej wypełnić ulubionymi przysmakami i przekąskami czworonoga – w ten sposób zachęcimy go do zainteresowania się daną rzeczą i wciągniemy do zabawy. Wbrew pozorom wydobycie jedzenia z zabawki nie jest dla psa wcale takie proste, ponieważ otwory, z których ma wypaść pokarm, zabezpieczone są blokadą. Pupil, aby się posilić, musi odpowiednio turlać i podrzucać gadżet, a to sprawia, że przez dłuższy czas może bawić się zupełnie sam.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.