Perikardiektomia torakoskopowa. Wskazania i techniki u małych zwierząt. Cz. I/Thoracoscopic pericardectomy. Indications and techniques in small animals. Part I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Perikardiektomia torakoskopowa. Wskazania i techniki u małych zwierząt. Cz. I/Thoracoscopic pericardectomy. Indications and techniques in small animals. Part I

Rozważania przedoperacyjne

Diagnostyka i obrazowanie

Aby zdiagnozować bądź wykluczyć guzy związane z wysiękiem do osierdzia, konieczna jest prawidłowa dokładna diagnostyka przedoperacyjna. W badaniu przeprowadzonym przez MacDonalda (3) 107 psów z wysiękiem do osierdzia oceniono za pomocą zabiegu operacyjnego (N = 48 psów), autopsji (N = 44) lub obu tych metod (N = 15).

Czułość i specyficzność ultrasonografii wynosiły odpowiednio 82% i 100% w przypadku wykrywania guzów serca; odpowiednio 82% i 99% dla wykrywania guza prawego przedsionka oraz odpowiednio 74% i 98% w wykrywaniu guza podstawy serca. Ta informacja ma zasadnicze znaczenie, ponieważ dzięki niej można uzyskać odpowiednią zgodę właściciela oraz dobrać ułożenie zwierzęcia i miejsca wprowadzania narzędzi.

Kwalifikacja pacjenta

Tak jak w przypadku każdej minimalnie inwazyjnej procedury, operuje się wyłącznie pacjentów w stanie stabilnym. Zaleca się przedoperacyjne wykonanie nakłucia osierdzia (perikardiocenteza), ponieważ zapobiega to ryzyku tamponady serca podczas przygotowywania pacjenta. Perikardiektomię torakoskopową można również wykonać u kotów (25).

Czynniki prognostyczne

U psów, u których wysięk do osierdzia jest wtórny do procesu nowotworowego, rokowanie jest słabsze, a czas przeżycia to 26-56 dni, co jest okresem znacznie krótszym w porównaniu do czasu przeżycia wynoszącego 790-1068 dni u psów, u których wysięk do osierdzia spowodowany jest przyczynami nienowotworowymi (2, 26). Jednakże psy z guzami podstawy serca, które poddano perikardiektomii, przeżyły dłużej (średni czas przeżycia: 730 dni), niż psy, u których nie wykonano perikardiektomii (średni czas przeżycia: 42 dni), (13, 27).

Chociaż etiologia idiopatycznego wysięku do osierdzia pozostaje niejasna (15), określenie przyczyny powstania wysięku dostarcza cennych informacji mających znaczenie dla doboru odpowiedniej terapii, rozwoju schorzenia oraz rokowania. W jednym z badań stwierdzono, że cytologia wykonywana pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2612 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.