Pasteurella multocida przyczyną ropni płuc u królików – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pasteurella multocida przyczyną ropni płuc u królików – opis przypadku

Postępowanie

W rozpoznaniu zapalenia płuc decydujące znaczenie odgrywa zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej oraz badanie bronchoskopowe. Ze względu na niewielkie rozmiary pacjenta zdecydowano się na badanie radiograficzne. Na zdjęciach RTG klatki piersiowej królika zarówno w pozycji strzałkowej, jak i a-p były widoczne: powiększenie i przejaśnienie pól płucnych, pęcherze rozedmowe, prawokomorowe powiększenie zarysu serca, a także zagęszczenie tkanki płucnej w okolicy podstawy serca, sugerujące ropień lub zmianę nowotworową. Aby wykluczyć ropnie/guzy nowotworowe w innej lokalizacji, wykonano także zdjęcia jamy brzusznej w projekcji strzałkowej i bocznej. Na zdjęciach RTG nie stwierdzono niepokojących zmian.

Ze względu na zaawansowane objawy kliniczne i ogólny zły stan zdrowia zwierzęcia zdecydowano o zatrzymaniu go w szpitalu, zastosowano leczenie objawowe w celu stabilizacji pacjenta. Założono do żyły usznej brzeżnej kateter dożylny 24 G, przez który podawano 5-proc. glukozę z catosalem i duphalytem. Podano zwierzęciu podskórnie tolfine 0,4 ml, enrobioflox 5% 0,3 ml i combivit 0,5 ml. Wszystkie leki przed podaniem zostały rozcieńczone w płynie fizjologicznym (1:3). Cienką wymazówką pobrano próbkę wydzieliny z nosa w celu wykonania badań mikrobiologicznych, aby uzyskać materiał jak najbardziej reprezentacyjny, koniec bagietki wprowadzono do przewodów nosowych do wysokości oczu. Następnie umieszczono królika w klatce na ciepłej macie (temp. 40°C).

Mimo podjętego leczenia następnego dnia rano królik padł z objawami bardzo silnej duszności. Właściciele zdecydowali się na wykonanie badania sekcyjnego.

Wyniki badania anatomopatologicznego

W badaniu sekcyjnym stwierdzono ropne zapalenie błony śluzowej nosa i tchawicy, któremu towarzyszyła bardzo duża ilość ropy. Błona śluzowa nosa była obrzęknięta i miejscowo owrzodzona. Powiększone, przekrwione płuca były koloru ciemnoczerwonego oraz pokryte włóknikiem. W tkance płucnej stwierdzono liczne wybroczyn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.