Pchły atakujące psy i koty domowe oraz negatywne skutki wynikające z ich pasożytnictwa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pchły atakujące psy i koty domowe oraz negatywne skutki wynikające z ich pasożytnictwa

Skutki bezpośrednie i pośrednie pasożytnictwa pcheł z rodzaju Ctenocephalides

Pchły są odpowiedzialne za bolesne ukłucia, wywoływanie reakcji alergicznych oraz zmian skórnych u osobników, na których pasożytują. W wyniku ukłucia przez pchłę następuje opóźniony rodzaj reakcji alergicznej. Początkowo pojawia się przekrwiony punkt, który dokładnie wskazuje miejsce pasożytowania owada. Najczęściej zmiana ta nie występuje pojedynczo, odzwierciedlając specyficzny sposób pobierania pokarmu. Owad początkowo ocenia powierzchnię skóry i kilkukrotnie próbuje pobrać pożywienie. Zwykle po kilku, kilkunastu minutach od pasożytowania dochodzi do utworzenia bąbla pokrzywkowego wokół miejsca wkłucia, czemu towarzyszy intensywny świąd, a po około dobie dochodzi do przekształcenia zmiany w twardą grudkę. Siła reakcji alergicznej zależy od poziomu wrażliwości narażonych na nią osobników (1).

U zwierząt domowych często występującym zjawiskiem jest nadwrażliwość indukowana śródskórnym wstrzykiwaniem alergenów znajdujących się w ślinie pcheł (15). Ten rodzaj alergizacji nosi nazwę APZS alergicznego pchlego zapalenia skóry (ang. flea allergy dermatitis – FAD lub ang. flea bite hypersensitivity – FBH). Ukłucie przez pchłę indukuje proces zapalny, który objawia się: dokuczliwym świądem, rumieniem i obecnością grudek powstałych na skutek wprowadzenia alergenów. Dodatkowo, poprzez mechaniczne urazy skóry, takie jak drapanie, wygryzanie czy wylizywanie dochodzi do powstawania strupów, wyłysień i przeczosów oraz wtórnych infekcji bakteryjnych (16-18).

Często pojedyncze ukłucie przez pchłę może być związane z ostrym lub przewlekłym dermatitis u psów i kotów wykazujących cechy nadwrażliwości o podłożu immunologicznym. Ponadto silna pchla inwazja może prowadzić do ostrej anemii, zwłaszcza u szczeniąt i kociąt, a w przypadku szczególnie długotrwałych i intensywnych infestacji – również u dojrzałych osobników (19).

Poza bezpośrednim wpływem tych owadów jako pasożytów zewnętrznych na...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2645 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.