Muszyce u zwierząt towarzyszących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Muszyce u zwierząt towarzyszących

Klasyfikacja

Istnieją dwa główne systemy kategoryzacji muszycy: zgodna z poziomem zależności pasożyta od żywiciela oraz anatomiczna – w odniesieniu do lokalizacji larw (2). Klasyfikacja muszyc w zależności od relacji pasożyta z żywicielem została przedstawiona w tab.1.

Tab. 1. Rodzaje muszyc w zależności od stopnia uzależnienia od żywiciela

Podział muszyc w odniesieniu do lokalizacji larw na żywicielu został umieszczony w tab. 2.

Tab. 2. Rodzaje muszyc w zależności od lokalizacji larw na żywicielu

Na terenie Polski najczęściej spotykamy muszycę fakultatywną lub pseudomuszycę. Wynika to z rozłożenia geograficznego poszczególnych czynników etiologicznych. W praktyce weterynaryjnej najczęściej w naszym kraju mamy styczność z postacią skórną muszycy, w tym muszycą obejmującą rany. Sporadycznie w gabinecie weterynaryjnym możemy spotkać postacie: uszną, nosową czy oczną. Muszyce pokarmowe zwykle nie są diagnozowane z uwagi na niską prewalencję i brak patognomicznych objawów chorobowych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.