Ekto- i endoparazytozy psów i kotów – metody rozpoznawania i zapobiegania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ekto- i endoparazytozy psów i kotów – metody rozpoznawania i zapobiegania

Rozpoznawanie tasiemczyc

Zdecydowanie więcej problemów stwarza diagnostyka endoparazytoz. Przyżyciowe rozpoznawanie tasiemczyc jest trudne. Niekiedy makroskopowo można stwierdzić w kale zarażonych zwierząt lub w okolicy odbytu obecność ruchliwych, białych lub wyschniętych szarobiaławych członów tasiemców wskazujących na inwazję Taenia lub Dipylidium (ryc. 2). Wykazanie jaj tasiemców w kale metodą flotacji jest trudne z powodu niewielkiej ich koncentracji. W badaniu kału metodą flotacji wykorzystuje się roztwory o większej gęstości niż gęstość jaj, larw lub cyst. Powoduje to, że jako lżejsze wypływają one na powierzchnię roztworu i mogą być identyfikowane badaniem mikroskopowym. Jaja Taenia i Echinococcus są podobne pod względem wielkości i morfologicznie nie do odróżnienia (ryc. 3). Podczas badania sekcyjnego, po otwarciu jelita cienkiego, w jego świetle można stwierdzić obecność białawych tasiemców. Należy pamiętać, że badanie sekcyjne należy przeprowadzić szybko po śmierci zwierzęcia, gdyż tasiemce szybko ulegają lizie (5, 11, 27).

Rozpoznawanie inwazji nicieni

Rozpoznawanie inwazji Toxocara canis, Toxocara cati, Trichuris vulpis, Ancylostoma i Uncinaria spp. opiera się na badaniu porcji odchodów 3-5 g (świeżych lub utrwalonych) metodą dekantacji. Należy ona do metod sedymentacyjnych. Grudkę kału rozciera się w probówce z niewielką ilością wody wodociągowej, po czym dopełnia wodą i pozostawia do opadnięcia osadu. Czynność powtarza się do uzyskania przezroczystego płynu. Uzyskany osad wiruje się, a następnie ogląda pod mikroskopem.

Diagnostyka angiostrongylozy z uwagi na długi okres prepatentny inwazji oraz możliwość rozwoju zarażeń subklinicznych jest trudna. Chorobę należy rozważyć u psów zdradzających objawy ze strony układu oddechowego, krążenia oraz nerwowego.

U psów zarażonych A. vasorum dochodzi do: przerostu mięśnia sercowego, zmniejszenia średnicy lewej komory, poszerzenia tętnic płucnych, zaburzeń przepływu płucnego oraz regurgitacji...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.