Ortotyka i protetyka weterynaryjna. Cz. 2 – ortezy kończyn - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ortotyka i protetyka weterynaryjna. Cz. 2 – ortezy kończyn

Ortezy stawu skokowego

Orteza stawu skokowego może być wyposażona dodatkowo w segment stopowy ze stawami zawiasowymi lub może ich nie posiadać. Obecność stawów zawiasowych uzależniona jest od schorzenia.

Bez zastosowania segmentu stopy, pacjenci z wymienionymi schorzeniami narażeni są na niewystarczającą korektę patologii kończyny, a w konsekwencji dochodzi do poważnych ran i rozległych otarć skóry, spowodowanych jej niekontrolowanym tarciem i uciskiem o podłoże.

Obecność zawiasów jest najlepszym rozwiązaniem, jednak nie zawsze wskazane jest ich zastosowanie.

Zawiasy w ortezie stawu skokowego nie są wskazane w następujących przypadkach:

silnej niestabilności stawu skokowego,nowotworów kości w pobliżu stawu skokowego,złamań kości śródstopia.

Biomechanika ruchu w ortezie stawu skokowego bez stawów zawiasowych nie będzie w pełni fizjologiczna, jednakże w znaczący sposób poprawi jakość życia pacjenta V-OP.

Ortezy stawu biodrowego

Najczęściej stosowane terapie stawu biodrowego to zabieg ortopedyczny i fizjoterapia pacjenta. Rzadko wykonuje się ortezę stawu biodrowego, ponieważ okolica biodra jest trudna do zaopatrzenia ortopedycznego, szczególnie u psów dużych ras. Orteza stawu biodrowego ma zastosowanie u mniejszych ras psów, u których występują niestabilność i zwichnięcia stawu biodrowego. Urządzenie to ma za zadanie ograniczać zakres ruchomości w stawie biodrowym, umożliwiając jego zgięcie i wyprost, ograniczając równocześnie odwodzenie kończyny miednicznej.

Ortezy z segmentem stopowym wymagane są przy:

krótkich kościach śródstopia,złamaniach śródstopia,znacznego stopnia niestabilności stawu skokowego,silnym przeproście,obecności dodatkowego pazura,polidaktylii,uszkodzeniu ścięgien zginaczy palców,powłóczaniu grzbietową stroną stopy,ranach w okolicy stopy.

Podsumowanie

Większość psów szybko adaptuje się do urządzenia ortopedycznego, jednak kluczem do sukcesu jest rehabilitacja: ćwiczenia z psem, zmiany pozycji i nauka praw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.