Oparzenia u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oparzenia u psów i kotów

Podsumowanie

Podsumowując charakterystykę oparzeń u psów i kotów, zauważamy, że tego rodzaju przypadek zawsze wymaga szybkiego, profesjonalnego i indywidualnego podejścia do każdego pojedynczego urazu, tak aby pomoc została udzielona w optymalny sposób. Zdarza się bowiem często, że niektóre oparzenia powodują u zwierząt uszkodzenia nieproporcjonalnie duże w stosunku do małych rozmiarów rany.

Przykładowo można tu wskazać takie istotne organy naszych pociech jak oczy i uszy, którym naprawdę niewiele potrzeba (np. okolicznościowy fajerwerk), aby zostały trwale uszkodzone. Innym charakterystycznym urazem będzie obrzęk płuc powstały na skutek poparzeń mających przyczyny w pożarach. Kolejne, nieprzyjemne skutki oparzeń to wreszcie blizny, z którymi mogą się łączyć przykurcze mające negatywny wpływ na cały aparat ruchowy czworonoga.

Oparzenia, których przyczyną będą czy to czynniki fizyczne, czy chemiczne, zawsze będą zagrożeniem dla zwierząt, należy więc uważać na potencjalne źródła i myśleć perspektywicznie, starając się przewidzieć zagrożenia. Od tego, w jaki sposób zostanie udzielona pierwsza pomoc zaraz po wystąpieniu danego poparzenia, zależy rekonwalescencja.

lek. wet. Natalia Jelonek
Przychodnia Weterynaryjna Neovet
Wrocław


Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.