Postępowanie wspomagające w leczeniu onkologicznym, czyli jak to zrobić, żeby było dobrze? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie wspomagające w leczeniu onkologicznym, czyli jak to zrobić, żeby było dobrze?

Choroba nowotworowa, jak każda inna, stanowi zaburzenie homeostazy w organizmie zwierząt. W rozumieniu patofizjologicznym nieprawidłowości pojawiające się zarówno na poziomie anatomicznym, jak i czynnościowym mają bardzo złożony wymiar, podobnie jak rozwijające się w konsekwencji objawy kliniczne. Zmiany w organizmie, związane z procesem nowotworowym, mogą wynikać z ucisku i naciekania na sąsiednie tkanki, a także przerzutów do innych narządów, bądź też z pośredniego wpływu procesu nowotworowego pod postacią zespołów paranowotworowych dzięki wpływowi nowotworów na wydzielanie całego szeregu cytokin i hormonów.

Oddzielnym problemem są leki przeciwnowotworowe oraz radioterapia, które mogą uszkadzać narządy i prowadzić do licznych objawów ubocznych, a nawet wywoływać powstawanie nowych nowotworów. Intensywne terapie stosowane w onkologii, dzięki najnowszym osiągnięciom nauki, zwiększają szanse wyleczenia i umożliwiają przedłużenie życia pacjentów z chorobą nowotworową zgodnie z zasadą „jaki wróg, taka broń”, jednak nie pozostają bez wpływu na zdrowe tkanki i narządy. Z każdym leczeniem nieodłącznie związane są działania niepożądane, które, niezależnie od toczącego się procesu nowotworowego, również dodają kolejnych objawów chorobowych. Dlatego tak ważna jest właściwa opieka nad chorymi zwierzętami w trakcie leczenia i wprowadzenie odpowiedniego leczenia wspomagającego.

Leczenie wspomagające jest składowym elementem każdego postępowania w onkologii. Polega na zapobieganiu i leczeniu zaburzeń, które pojawiają się zarówno w czasie rozpoznawania, jak i w kolejnych etapach leczenia. Mimo że terapia wspomagająca stanowi niejako uzupełnienie leczenia podstawowego, należy pamiętać, że w onkologii termin „terapia uzupełniająca” (adjuwantowa) dotyczy tzw. leczenia przeciwnowotworowego, stanowiącego dodatek/wspomożenie podstawowej dla danego nowotworu metody leczenia. Klasycznym przykładem może być radykalne leczenie chirurgiczne w przypadku guzów gruczołów mlekowych ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.